Sakala valis pressisõbraks Viljandi vallavanema Ene Saare

Pressisõbra tiitli saab värskeima valla juht

Sakala pressisõbraks valiti Viljandi vallavanem Ene Saar, kes on lehetegijatele meelde jäänud vahetu suhtlemise ja põhjalike kommentaaridega. Foto: Elmo Riig / Sakala

​Sõbrapäevale järgnenud nädalal otsustasid Sakala ajakirjanikud anda eelmise aasta pressisõbra tiitli ja sellega kaasas käiva ränd­auhinna Viljandi vallavanemale Ene Saarele.

Lehetegijad tõdesid üksmeelselt, et vallavanem väärib tunnustust, sest mõistab ajakirjanduse kaalukust ning räägib avalikkusele asjadest selgelt ja põhjalikult. Kui on mõni teema, mille kohta ta kohe infot anda ei oska, palub Saar ajakirjanikul hiljem tagasi helistada ning viib end vahepeal teemaga täpsemalt kurssi.

«Ene Saare töökoormust arvestades on imekspandav, et ta seda kõike jõuab,» lausus üks pressisõbra poolt hääletanud Sakala ajakirjanik. Teine kirjutaja tõi kiites välja, et võrreldes selle ajaga, mil Saar oli väikese Paistu valla vanem, pole tema meediaga suhtlemise stiil muutunud.

«Olen meelitatud, et sellise tiitli sain,» lausus Ene Saar. «Algul arvasin, et sain Sakala vaenlaseks, sest olen vahel otsese väljaütlemisega. Mul on haiglane õiglustunne, see oli juba põhikooli tunnistusel kirjas, ja vahel olen seepärast kriitiline.»

Küsimusele, mis võis talle pressisõbra tiitli tuua, vastas Viljandimaa rahvarikkaima valla juht, et ta on olnud ajakirjandusega suheldes avatud ning teinud avaliku teenistujana oma tööd. «Kes see jagab teavet kui mitte meie!»

Saar tunnistas, et on vahel mures sellepärast, et teemad jõuavad ajalehte enne, kui otsused on tehtud, kuid ta mõistab, et ajakirjanikud teevad oma tööd.

Lisaks pressisõbra tiitlile käib tunnustusega kaasas keraamiline rändauhind «Lehelugeja». Möödunud aastal läks see Tarvastu vallavanemale Alar Karule, nüüd rändab see Viljandi vallamajja.

Saar lausus, et võib-olla paneb ta kuju oma kabinetti kapi otsa, aga ehk hoopis volikogu ruumi. «Et kolleegid meediaga avatult räägiksid,» selgitas ta.

Äramärgituid oli palju

Viljandi vallavanema kõrval seati pressisõbra kandidaadina üles Viljandi abilinnapea Malle Vahtra.

Nagu Ene Saar jagab ka tema ajakirjanikele põhjalikke kommentaare. «Kui Malle Vahtra teemast parajasti ei tea, on ta endale pisut aega palunud, et asi selgeks teha ja siis rääkida,» ütles üks kirjutaja.

«Ta julgeb öelda, kui asi on halvasti, ning põhjendab, miks see nii on ja mida saab paremini teha. Tema seletused on lugeja seisukohalt head,» lisas teine.

Mitmel korral märgiti ära Viljandi maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhatajat Kaupo Kaset, kes on meelde jäänud kasulike teemade pakkuja ja vahetu suhtlejana.

Asjatundlike kommenteerijatena ja kirjutamist väärivate teemade pakkujatena on Sakala tegijatele meelde jäänud sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt, Viljandi linnavolikogu esimees Randel Länts, Hansa Bussiliinide Viljandi regiooni juht Madis Lepp, Karksi valla kultuurikeskuse juhataja Kai Kannistu, Viljandi linnavolikogu liige Tauno Tuula ja Toom Tekstiili nõukogu esimees Innar Susi. Kiitmist väärivad ajakirjanike arvates ka Viljandi peaarhitekt Laur Pihel, endine maavanem Lembit Kruuse ja keskkonnaagentuuri ilmavaatluste osakonna peaspetsialist Külli Loodla.

Suur kummardus tehti anonüümsele lapsevanemale, kelle laps oli Viljandi koolitulistamise hetkel klassiruumis ning kes hoolimata raskest olukorrast oli valmis juhtunu kohta intervjuud andma.

Avalikkusega ei suhtle

Tublide suhtlejate kõrval väärivad äramärkimist ka need Viljandimaa elu mõjutajad, kes jäid eelmisel aastal silma avalikkuse või avalikustamise vastasena.

Kui mullu andis Sakala pressivaenlase tiitli Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressinõunikule Kristina Kostinale, siis sel aastal pälvis selle aktsiaseltsi Ramsi Turvas juhataja Tarmo Rattasep.

Pressivaenlase tiitli tõi Rattasepale läinud aasta lõpul Viljandi vallas Ramsil asetleidnud küttekriis, kui sajad aleviku inimesed jäid katlamaja rikke tõttu rohkem kui päevaks toasoojuse ja sooja veeta.

«600 elanikuga küla jäi küttest ilma, selle eest vastutav ettevõtja aga ülbitses ja keeldus suhtlemast,» lausus üks Ramsi Turba juhataja kandidatuuri üles seadnud lehetegija. «Sajad inimesed vajasid infot, tema seda aga ei andnud. Ta ei saanud oma ühiskondlikust kohusest aru,» põhjendati tema valimist pressivaenlaseks.

Koos Rattasepaga kandideeris vaenlase tiitlile Viljandis asuvat söögikohta Tegelaste Tuba pidav Jüri Müllerson, kelle suhtlemisstiil on märkimisväärselt ülbe ja tõre. Äranimetamist leidis üleoleva ja lahmiva suhtlemisstiiliga ärimees Raivo Riisa ning Viljandi lumepargi juht Mart Kaas.

Pressivaenlasele on ette nähtud Sakala tasuta aastatellimus.

Sakala ajakirjanikud valisid tänavu sõpra 19. korda. Traditsioon sai alguse 1996. aastal, kui pressisõbraks sai Peeter Arro, kes oli sel ajal Viiratsi vallavanema ametis.

SÕBRAD

Sakala ajakirjanike sõbrad viimastel aastatel
• 2010 – Tipu küla elanik, Viljandi maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Tõnis Korts
• 2011 – Viljandi linnavalitsuse majandusameti spetsialist Kaidi Braun