UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Liginullenergia Ramsi Lasteaed „Taruke“ on nüüd ametlikult avatud

10. oktoobril avati laste laulude ja tromboonihelide saatel ametlikult uus Ramsi Lasteaed „Taruke". Eesti Vabariigi, Viljandi valla ja Ramsi lasteaia lipud tõmmati pidulikult masti ning lindi lõikasid läbi lasteaia „Taruke" direktor Maret Tamme, Viljandi vallavanem Ene Saar, volikogu esimees Hellar Mutle ning peatöövõtja esindaja Toomas Perve.

Uue lasteaia avamine on suur sündmus Viljandi valla ja kogu maakonna jaoks. Valminud on kahekordne modernne liginullenergia lasteaed, mis on ehitatud „targa maja" põhimõtetest lähtuvalt. Liginullenergia majad on energiatõhusad ja tervisliku sisekliimaga, mis on saavutatud kaasaegsete seadmetega. Soojamajandus, ventilatsioon ja valgustus on juhitavad läbi arvuti ning pisimagi rikke korral saavad spetsialistid automaatse teavituse SMS või e-mailiga. Ehituspeaspetsialisti Anti Rodenbergi sõnul muutis ehituse keeruliseks olukord, kus lasteaed pidi saama tööd jätkata kogu ehitusprotsessi ajal, kuid maakütte kollektor paiknes osaliselt vana lasteaia hoone alla jääval maal, mistõttu ei saanud küttesüsteemi täielikult välja ehitada enne vana lasteaia lammutamist. Olukorras, kus vana lasteaed lammutati peale uude hoonesse kolimist, tuli ehitisele väljastada kasutusluba kaks korda. Augustis, kui õppetöö uues hoones algas, olid ehitises lõplikult välja ehitamata päikesepaneelid, basseiniruum, maaküttesüsteem ja hoone automaatika, ilma milleta sai hoone siseruume siiski iseseisvalt kasutada. Seda enam pakkus kogu ehitusprotsessi jälgimine rõõmu ja ootusärevust lasteaialastele, kelle akende all trakorid ja muud suured masinad tööd tegid ning kelle silme ees uus maja ning mängualad valmisid.

Hoone suletud netopind on 1175 m2. Majas on neli lasteaiarühma, milles igaühes 24 last (sõimerühmas 16 last). Oleme lasteaeda loonud keskkonna, mis on rohkeid võimalusi pakkuv ja vahelduv, inspireerib lapsi uudistama, mängima ning julgustab koostööle. Mängu- ja õppimiskohad on sisustatud uue ja huvitava inventariga, õuealal on mänguplatsid, liiklusväljak, õuesõppe klassid ning hoone sisemuses basseiniruum, kaasaegne köök ning avar saal. Lisaks heale sisekliimale on hoones ka mänguline ja läbimõeldud sisekujundus. Sisearhitekt Ainiki Niinelaid sai inspiratsiooni lasteaia nimest "Taruke" ja sellest tulenevalt on hoones läbivalt kasutatud kärjemustrit. Värvilahendused on valitud sellised, et luua meeldiv ja rahulik foon. Kõigile osapooltele oli selline uuenduslik projekt suureks väljakutseks. Ehituspeaspetsialist sõnas hoone avamisel: „On hea meel tõdeda, et töös ei tehtud allahindlust kvaliteedi ega materjalide osas ning lasteaed valmis planeeritust varem."

Kogu protsess alates ideest valmimiseni kestis ligi kolm aastat ja maksis kokku 2,43 miljonit eurot. Lasteaia projekteeris Osaühing Esplan ning ehituse peatöövõtjaks olid ühispakkujad Osaühing Silindia Ehitus ja Ehitus5ECO OÜ.

Viljandi Vallavalitsus