UUDISED JA TEATED

AS Rakvere Farmid süsteemi kuuluvas Ekseko farmis avati katlamaja

Eesti suurim seakasvataja sai uue katlamaja

Täna avati Viljandimaal AS Rakvere Farmid süsteemi kuuluvas Ekseko farmis katlamaja. Uue biokütusel töötava katlamaja rajas seakasvatusele soojuse tootmiseks energiaettevõte Adven Eesti ning see läks maksma ligi miljon eurot.

Biomassil toimiv 2,5 MW võimsusega katlamaja kasutab kütusena hakkepuitu, puukoort, saepuru ja tükkturvast, mis tagab seakasvatusele ligi 30% soodsama soojuse hinna. Ühtlasi asendati reserv- ja tipukoormuste katteks mõeldud gaasikatel uue 1,6 MW katlaga. Kogu projekti finantseeris energiaettevõte Adven Eesti, kes müüb HKScanile soojust 12-aastase lepingu alusel. Ühtlasi vastutab Adven Eesti ka seadmete igapäevase opereerimise, hoolduse ja remondi eest.

HKScan Estonia juhatuse esimehe Teet Soormi sõnul suutis Adven Eesti välja pakkuda efektiivselt majandava katlamaja lahenduse ning koostöös arvestati katlamaja ehitusel ka kõikide riskidega. „Eelkõige arvestasime nii katlamaja ehitusel kui ka töös hoidmisel Eestis leviva sigade Aafrika katku viiruse leviku ohuga ning oleme suutnud selle riski maandada järgides ka katlamaja töös võimalikult rangeid bioohutusmeetmeid. Täname Advenit professionaalse koostöö eest," lisas Soorm.  

Adven Eesti juhatuse esimehe Urmo Heinami sõnul oli energialahenduse väljatöötamisel oluline arvestada seakatku riskiga. „Uus biokütuse katel on võimeline tootma hoonete kütteks ja tarbevee soojendamiseks vajalikust energiast 85%, ülejäänu kaetakse gaasikateldega. Säilitasime võimaluse toota kogu vajaminev energia gaasist, et energiatootmine ei lakkaks ka siis kui biokütuse toomine territooriumile ei ole näiteks seakatku tõttu lubatud," rääkis Heinam. 


Rajatud katlamaja on automatiseeritud ega vaja toimimiseks kohapealset personali. Seadet jälgitakse pidevalt Põltsamaal asuvast juhtimiskeskusest, kust saab tootmist seadistada ilma Mäeltkülla kohale sõitmata. 

Fotosid vastavatud katlamajast leiab siit: http://1drv.ms/1Ndo4Ja 

Eesti suurim seakasvatusettevõte AS Rakvere Farmid on HKScan Estonia tütarettevõte, kasvatades 40% Eestis kasvavatest nuumsigadest. HKScan on Põhjamaade juhtiv lihaekspert, kes toodab, turustab ja müüb tugevate kaubamärkide all kvaliteetset ja vastutustundlikult toodetud sea- veise-, linnu- ja lambaliha, töödeldud liha ning valmistoite. HKScan Estonia on Eesti suurimaid toiduainetööstus ettevõtteid, mille portfelli kuuluvad Eestis Talleggi ja Rakvere tooted. Meie klientideks on jaemüügi-, tööstus-, toitlustus ja ekspordisektorid ning meie koduturud asuvad Soomes, Rootsis, Taanis ja Baltimaades. Ekspordime oma tooteid peaaegu 50 riiki. HKScani netokäive oli 2014. aastal 2 miljardit eurot ja meil on ligikaudu 7 700 töötajat.

Adven on Eestis, Soomes ja Rootsis tegutsev energiaettevõte. Adven pakub tööstuslikke soojuse-, külma- ja jahutuslahendusi, varustades energiaga nii tööstus-, kaubandus-, avalik- ja teenindussektorit, kohalikke omavalitsusi kui ka elanikkonda. Lisaks tegeleb Adven ka maagaasi jaotamise ja müügiga.
 

Urmo Heinam
Adven Eesti juhatuse esimees
www.adven.ee