UUDISED JA TEATED

Eestimaa avatud talud 2015

19. juulil 2015 toimub esimest korda üle-eestiline avatud talude päev. Sel päeval võtab ühe päeva jooksul külalisi vastu enam kui 100 talu ja põllumajandustootjat üle terve Eesti. Talud on avatud kell 10–17.

Esmakordsel üle-eestilisel avatud talude päeval saab näha nii suuremaid farme kui ka väiksemaid talusid, põnevat põllumajandustehnikat, suuri ja väikesi loomi ning taimi. Kohapeal saab maitsta päris ehedat talutoitu ja osta kaasa kohalikke tooteid. Eelregistreerimisega korraldatakse ekskursioone ja töötubasid. Igal talul on oma programm, milles näidatakse oma talu eripärasid.

Algatus sündis Põllumajandusministeeriumi, Maamajanduse Infokeskuse ja Järvamaa Avatud Talude eestvedajate koostöös.  Juba praegu oma esialgse jah-sõna andnud talusid näeb Maamajanduse Infokeskuse kodulehelt.

NB! 27.03 algusega kell 11.00 toimub Jänedal avatud talude päeva infopäev. Kõik huvilised on oodatud, et saada rohkem infot ja julgustust oma ettevõtte avamiseks külalistele. 

Kust sai idee alguse?
Avatud talude päevi korraldatakse paljudes riikides üle maailma, et tuua linnainimesed taas maale ja näidata neile, kust jõuavad poodi piim ja liha, köögiviljad, teraviljatooted jpm. Avatud talude päevi peetakse näiteks Ahvenamaal ja Austraalias, Suurbritannias ja Kanadas, Portugalis, USAs ja paljudes teistes riikides.

Esimese avatud talude päeva Eestis korraldasid 2012. aastal järvakad, kes said idee Ahvenamaalt. Järva Arengu Partnerite ja Lõuna-Järvamaa Koostöökogu eeskujul hakkas hea mõte levima ka teistesse Eesti piirkondadesse.

Kui mullu sügisel uuris Põllumajandusministeerium põllumajandustootjate endi käest, kuidas maaelu ja põllumajandust avalikkusele paremini näidata, jõudsid kõik intervjueeritavad lõpuks ikka ühe järelduseni – talusid tuleb rohkem näidata ja linnarahvas endale külla kutsuda. Mitu talu on sellega ka algust teinud ja võtab juba aastaid vastu näiteks ekskursioonigruppe.

Alates 2008. aastast on Maamajanduse Infokeskuse maaeluvõrgustiku büroo esile toonud Eesti maaelu arengukava toetuste abil tehtud projekte ja inimesi, kes nende projektide õnnestumiseks on andnud endast parima. Avatud talude päev on parim viis tutvustada, mida Euroopa Liidu toetustega Eestimaal on ära tehtud.

Kuidas oma talu kirja panna?
Talusid ja põllumajandusettevõtteid saab registreerida kuni maikuu lõpuni meiliaadressil reve@maainfo.ee
Kindlasti tuleb kirjas ära märkida ettevõtte nimi, kontaktid (e-post ja telefon), aadress ning tegevusvaldkond. Suveks luuakse avatud talude päeva jaoks veebikaart, kuhu kantakse osalevate talude kontaktandmed ja info programmi kohta. Kõiki osalejaid teavitatakse jooksvalt, millal peaks olema valmis programm ja kunas läheb tarvis asukoha koordinaate.

Kontaktid taludele ja tootjatele
Reve Lambur, Maamajanduse Infokeskuse maaeluvõrgustiku büroo, reve@maainfo.ee
Reve aitab talu kirja panna ja jagab taludele vajalikku informatsiooni osalemiseks.

Põllumajandusministeerium
http://www.agri.ee/et/eestimaa-avatud-talud-2015