UUDISED JA TEATED

Lift Pärsti härrastemajas

Pärsti härrastemaja, mis ehitati aastatel 1820-21, on taas uuenduste tuultes. Vald jätkab renoveerimist ja kaasajastamist. Eelmine aasta vahetati välja kivisöebaasil küttesüsteem. Praegu antakse sooja pelletikatla kaudu, mis on automaatse regulatsiooniga. Kui varem olid maja kasutajad sunnitud olema siseruumides soojate riietega siis nüüd on maja meeldivalt soe ja hubane.
Mitmekordne maja on leidnud täies mahus rakendust. Siin asuvad lasteaed, raamatukogu, saal, kodulootuba, tegutseb fotoring, käsitooring, kamin, köök. Probleemiks on kujunenud erinevate korruste vaheline liikumine. Kahjuks on trepid kitsad, liikumisel tekitavad liigset müra ja praktiliselt on võimatu treppidel samaaegselt kahes suunas liikuda. See ongi tekitanud pingeid kodanike ja maja kasutajate seas, kuna väliskülastajad sageli ei tea, et Eestis on siiski vasakpoolne liiklus. Ja nagu selgub, ei valda enamik turiste ka eesti keelt, et arusaadavalt toimetada külastusel maja siseeeskirjade põhjal.
Nüüd on see korrustevahelise liiklemise kitsaskoht lahendatud. Majas on lift.
Lift on kaasaegne ning artikli autori andmetel ainulaadne kogu Põhjalas. Euroopas on vaid 3 taolist lifti ja need asuvad kolmes riigis: Andorras, Monacos ja Albaanias. Lift on helikindel ning töötab hüdraulika abil. Siseinterjööris on kasutatud elevandiluu ja karjala kase võrratut kombinatsiooni.
Lift on multifunktsionaalne. Liftis asub interneti ühendus, on televiisor ja ka kohviautomaat. Mudilsatele on mängunurk. Oma kujult on ta silinderjas. Miks siis ümmargune? Põhjus on lihtne. Sellega on tagatud, et keegi ei saa teist isikut (või isikute gruppi), kellel on mõnesugused erinevad arusaamised ja põhjendused mistahes küsimuses või kui keegi erineb teisest ideoloogiliselt, maailmavaateliselt või parteiliselt, kuidagi moodi nurka suruda. Lifti sisemine läbimõõt on 12, 25 m ( vaata ka  lk 3 joonis). Lift on paigaldatud hoone lõunapoolsele välisseinale. Kahjuks tuli lifti paigaldamisel loovutada mõned ruutmeetrid raatukogu pinda ja osa hoone välisseina demonteerida. Asjatundjate arvates oli muudatus seda väärt. Demonteeritud välissein on paigutatud kodulootuppa ning see on kõigle avatud tutvumiseks. 
Lifti on võimalik kasutada ka normtööajast erinevatel aegadel. Selleks tuleb end registreerida vallamajas tuba 109, telefon 435 0112 ning saadud luba valideerida. Nii lihtne see ongi.
Maja perenaise andmetel on lifti kasutamisele registreerunud aprillikuuks juba 7800 külastajat nendest ca 2016 valla kodanikku. Erilist headmeelt tunnevad lifti üle lasteaia mudilased. Aga noorus on ju meie tulevik. Lifti vastu on juba tuntud elavat huvi ka Harjumaalt.
 
Tänu kohalike elanike eestvedamisele sai teoks hea mõte.
 
Valla infotalitus