UUDISED JA TEATED

Tasuta ühistransport igasse külla

Teatavasti kavatsetakse valitsuse poolt rakendada lähiaastatel tasuta transporti maakondades, mis on igati kiiduväärt mõte. Näiteks on ühistransport Tallinna inimestele juba aastaid tasuta. See asjaolu ajendaski ka Viljandi vallajuhte tegutsema.

Nii otsustas Viljandi vallavolikogu mitte jääda ootama riigi poolset initsiatiivi, vaid rakendada tasuta transporditeenus koheselt. Tasuta transpordi süsteemi rakendamisele on eelnenud pingeline eeltöö. Ametnikud on käinud Tallinna süsteemiga tutvumas. Kooskõlastused on enamuses saadud ja ülejäänud on kooskõlastatuse seisukohalt allkirjaküpsed. Maanteeametiga on kooskõlastatud liikumiskiirus, marsruudid, keskkonnaametiga võimalikud tekkivad veoteenuse jäätmelahendused. Tasuta transpordi rakendamisega tabatakse mitu kärbest korraga. Toimitakse heade kavatsuste kokkuleppe alusel. Suureneb keskkonnasäästlikke lahendusi kasutavate inimeste arv. Paraneb ettevõtluskeskond. Ilm on parem.

Kõige keskkonnasõbralikumaks, jätkusuutlikumaks ja taastuvenergialahendusi arvestavamaks tunnistati hobutransport. Valla territooriumil asuvad mitmed hobusekasvatajad - Sammuli, Heimtali, Nuiamägi - kes on meelsasti nõus andma hobuseid inimeste teenistusse mõistliku tasu eest. Probleemiks on ainult veel jäänud see, kui vanasid hobuseid kasutada. Noored hobused pidavat liiga äkilised olema, samas vanad hobused jällegi liiga loiud. Raamatupidamise seisukohalt on taaskasutusse võetav süsteem aga lihtne ja arusaadav. Üks hobune - üks hobujõud. On mõeldud ka kaasaegse tehnika kasutusele. Igale hobuveokile on paigaldatud GPS süsteem ja WIFI kasutamise võimalus.

Igas vähemalt 15 elanikuga kohas avatakse hobujaam. Vallas on ligi poolsada asumit - küla. Vallas on 8 lasteaeda ja 6 kooli. Hobutransporti saab edukalt kasutada laste toimetamiseks haridustemplitesse ja nende maailmavaate looduslähedasemaks kasvatamisel – avaneb sõidu keskel ju lastele ja saatjatele ehe looduskeskkond. Kindlasti rõõmustavad ka valla põllumehed ja rohumaade omanikud. Taas leitakse rohustikule tarbija ja hea rammus hobusesõnnik väetab maad.

Mõni sõna ka rahastusest. Aastatel 2017-2020 on finantseerimine 100% tagatud. Raha tuleb riigi poolt valdade ühinemise fondist. Järgmise nelja aastase perioodi kestel kavatsetakse taas mõne vallaga Viljandimaal ühineda - seega rahastamine on kindlustatud.

Nagu igal ettevõtmisel, peab ka tasuta transporditeenusel olema plaan B. Juhul, kui hobusekasvatajad loobuvad, siis kasutatakase veojõuks eesleid. Nende omahind läbitud resikilomeetri kohta on kindlasti väiksem kui variandis A.

Tasuta hobutranspordi kasutuselvõtuga loodetakse, et tõuseb ka kodanikuaktiivsus, mis kajastub juba sügiseses valimisaktiivsuse tõusus.

Esimene tasuta sõit alustab 1. aprillil Viljandi Vabaduse väljakult. Istekohti on 12. Seisukohti vastavalt vajadusele.

Mõnusat sõitu ja ilusat naljakuu algust!

Viljandi Vallavalitsus