Inkontinents – midagi müstilist ja haruldast?

23.05.19

Ei, see on iga kolmanda Sinu tuttava, sugulase või sõbra igapäevane probleem, mis tähendab tahtmatut uriinipidamatust!

See algab paarist ootamatust tilgast näiteks köhimisel, aevastamisel, raskuste tõstmisel, eesnäärme probleemidest, öisest voodi märgamisest…  Või on juhtunud, et põis veab alt just hetkel, kui oled jõudnud kiirustades WC ukse taha? Kõik see ongi probleemi algus!

Pidamatust põhjustavad tegurid on erinevad – vanus, ülekaal, sünnitamine, kuseteede põletikud, kroonilised haigused, menopaus, diabeet, neuroloogilised probleemid, liikumispuue ja vahel ka ravimite kõrvaltoime. Pidamatus on teema, mida me sõprade-tuttavatega meeleldi jagama ei kipu. Seetõttu tundub, et uriinipidamatus puudutab vaid üksikuid.

Põiepidamatuse korral on asendamatud just spetsiaalsed tooted, millest Sulle sobivama aitavad leida meie Inkotubade kogenud nõustajad. Oluline on teada, et kodused lahendused ja näiliselt sarnased tooted ei taga täielikku kaitset niiskustunde, lekkimise ning ebameeldiva lõhna leviku eest. Inkotoast saavad abi kõik: nii need, kel esineb üksikuid lekkeid, kui ka need, kelle põis võib ootamatult täies ulatuses tühjeneda.

Uriinipidamatus teeb muret

Uriinipidamatus ehk inkontinentsus on tahtmatu uriini eritumine. See põhjustab sotsiaalseid- ja hügieenilisi probleeme. Sellest rääkimine on paljudele inimestele ebamugav. Eestis on viimase kümne aastaga infot palju levitatud ning ka arstide teadlikkus on kasvanud. Kahjuks paljud uriinipidamatuse all kannatavad inimesed ei otsi kunagi abi ega küsi nõu. Inimesed peavad intiimsete probleemide käsitlemist sageli piinlikuks, kuna nad ei mõista probleemi piisavalt hästi või kardavad vajalikku ravi. Uriinipidamatus raskendab nii töötamist, reisimist kui ka vaba aja veetmist. Uriinipidamatus võib viia elust kõrvale tõmbumiseni ja sellega võivad kaasneda nii masendus kui ka häbitunne.

Pidamatus on laialt levinud probleem ja igal kolmandal või neljandal inimesel esineb suuremal või vähemal määral uriinipidamatust. Probleemi saab enamikul juhtudel ravida ja kindlasti saab spetsiaalsete abivahenditega oma elukvaliteeti tõsta. Põiepidamatuse korral on asendamatud just spetsiaalsed selleks ettenähtud tooted, millest Sulle sobivama aitavad leida meie Inkotubade kogenud nõustajad. Oluline on teada, et kodused lahendused ja näiliselt sarnased tooted ei taga täielikku kaitset niiskustunde ning ebameeldiva lõhna leviku eest. Inkotoast saavad abi kõik: nii need kel esineb üksikuid lekkeid, kui ka need, kelle põis võib ootamatult täies ulatuses tühjeneda.

Inkotuba annab tasuta nõu!

MTÜ Inkotuba nõustab uriinipidamatuse probleemide puhul alates 2001. aastast. Inkotuba on loodud selleks, et inimene saaks delikaatselt nõu küsida ja oma murele leevendust. Spetsiaalse ettevalmistuse saanud nõustaja tutvub teie või teie lähedase murega ning selgitab välja pidamatuse raskusastme ja liigi. Samuti aitab ta valida õige mähkme või muu abivahendi ning näitab, kuidas neid kasutada. Antakse teavet pidamatusest, enureesist, omastehooldusest ja abi saamise võimalustest. Selgitatakse, kuidas täita urineerimise või voodimärgamise päevikut ning kust otsast üldse lahendust otsima hakata. Tasuta nõustamisele võib tulla abivajaja ise, samuti tema hooldaja, sugulane või lähedane. Nõustamine on privaatne ja diskreetne.

Täna tegutseb üle Eesti 9 Inkotuba, need asuvad Viljandis, Tallinnas, Tartus, Rakveres, Pärnus ja Kohtla-Järvel. Inkotubade telefone, asukohti ja lahtioleku aegu ning palju muud infot pidamatuse kohta saab vaadata kodulehel www.kuivaks.ee.

Abivahendi kaart ja riiklik soodustus

Soodustusega abivahendeid müüakse lastele alates 3. eluaastast, puuetega inimestele ja vanaduspensionäridele. Vastavalt Sotsiaalministri määrusele müüakse abivahendi kaardi ja arstitõendi olemasolul riikliku soodustusega tooteid vastavate limiitide alusel. Soodustuse saamiseks tuleb Inkotoale esitada arstitõend ja isikliku abivahendi kaart. Kaardi väljastab arstitõendi alusel Sotsiaalkindlustusamet. Esmakordsel külastusel võiks kaasas olla ka isikut tõendav dokument, pensionitunnistus või puuet tõendav dokument.

 

Inkotoast leiab väga laia valiku pidamatuse ja põetushooldusvahendeid (pesukaitsed, sidemed, mähkmed, voodikaitselinad, kateetrid, uriinikogumiskotid, naha- ja haavahooldusvahendid, duši- ja potitoolid jne.), koos õige ja efektiivse kasutamise õpetustega.


Loe lisaks erinevatel pidamatuse ja hoolduse teemadel, küsi arstilt nõu või vaata Inkotubade asukohti ja lahtiolekuaegu kodulehelt www.kuivaks.ee.

 

Viljandi Inkotuba on avatud E 9-17, T 8-16, KN 9-16 aadressil Tallinna 11A (autoga sissepääs Turu tn. kaudu), tel. 433 3190.

Tule nõustamisele ja küsi sobivaid abivahendeid Inkotoast – Muudame Sinu mure märkamatuks!

Toimetaja: KATI-KATRI KOPPEL