Eero Metsvahi: tahan leida meie kahe kooli vahel ühisosa

Eero Metsvahi on staažikas koolidirektor. Ta on Heimtali põhikooli direktor alates 1. jaanuarist 2006. Seega saab peagi 17 aastat koolijuhina töötamist. Justkui seda veel vähe oleks, kinnitati Metsvahi sellest õppeaastast ka Paistu kooli juhiks. Põhjuseks see, et konkurss Paistu kooli direktori leidmiseks luhtus. Seetõttu saigi Metsvahist kui lähima kooli juhist, direktori kohusetäitja. Selles intervjuus sai räägitud veel paljust muust, eelkõige muidugi haridusest ja koolide tänasest seisust, aga veidi ka sellest, mis jääb kooliseintest väljaspoole. Head lugemist!

Olete kooli direktor olnud juba 2006. aastast saadik, kuidas selle taustal iseloomustate tänast päeva koolis.

Aja jooksul on vahetunud mitmeid ministreid ja hariduselu on samuti olnud muutuste tuules. Üks suuremaid muutusi on siiski kaasava hariduse toomine kooliellu. Arvan, et koolipidajaga koostöös on seda suunda võimalik ellu viia, mis on ka Heimtalis väga hästi õnnestunud, kuid isiklik arvamus kaldub siiski veidi teise suunda. Nimelt laste seisukohast võetuna saavad eduelamuse siiski sarnaste võimetega koos õppivad lapsed. Just siit kasvavad välja koolirõõm, õpitahe ning sarnased eesmärgid. Samuti on siis väga palju võimalusi enese teostamiseks väljaspool kooli – näitena tooksin Eriolüpia Eesti Ühenduse.

Viimsel ajal on palju räägitud koolide keerulisest seisust – napib õpetajaid. Kuidas on sellega Heimtali põhikoolis?

Meil on olnud suhteliselt väike kaadrivoolavus ning oleme suutnud leida oma meeskonda kvalifikatsioonile vastavad õpetajad. Proovin leida võimalusi meie meeskonda järjepidevalt koolitada ning luua sellised tingimused, et Heimtali Põhikoolis oleks meeldiv. Kahjuks juhtus selle kooliaasta alguses nii, et meie üks õpetaja otsustas lahkuda meeskonnast nädal enne esimest septembrit meie oma vallas olevasse teise kooli. Kuid eks see ole ka õppetund meie valla  koolijuhtidele, et koostöö on parim viis probleemide lahendamiseks.

Ja mitte üksnes õpetajaist pole puudust, ka koolijuhte ei jätku. Selle tõestuseks ka see, et olete tänavusest õppeaastast Paistu kooli direktori kohusetäitja. Millises seisus on Paistu kool ja kuidas plaanite juhtida kahte kooli.

Võtsin vastu otsuse, mis tegelikult on suur väljakutse - sellise tööga ma ei ole varem kokku puutunud. Loodan, et saan hakkama ning õnnestumise korral tahan leida meie kahe kooli vahel ühisosa ning võidaksid sellest ju mõlema kooli lapsed ning ka õpetajad. Kahjuks on Paistu Kooli ja lasteaia osas palju tähtajalisi töölepinguid, mis viitab mittevastavusele õpetajate kvalifikatsioonis. Aga loodan, et uute, noorte ja energiliste õpetajate lisandumisel tekib ka eesmärk end täiendada ning siduda oma edasine töövalik Paistu Kooliga. Leidsime viimase õpetaja alles päris augusti lõpus ja õnneks on nüüd kõik kohad täidetud. Küll aga oli august paljudele üsna pingeline ja nüüd annab tervis väikeseid tagasilööke. Loodan, et kõik laheneb.

Heimtali Põhikool on väärika ja pika ajalooga, möödunud aastal oli koolil 200. sünnipäev. Milline tundub 201 aastase kooli tulevik, kas õpilasi jätkub?

Heimtali Põhikool on juba viimased viis aastat saanud olla sellises olukorras, kus laste valiku esimeseks kriteeriumiks on registripõhine elukoht Viljandi vallas. Oleme tegelikult sellel aastal jälle 160 lapse piiri ületamas ja meie vabadust koolimajades piiravad seinad, mis on ohtlikult lähedal just vahetundides. Ootame pikisilmi juurdeehitust.

Olete ise olnud aktiivselt spordis tegev, olete olnud Eesti eriolümpia korvpallitreener ja samuti eriolümpia kergejõustiku koondise esindaja. Millised on teie saavutused treenerina ja ka ise sportides?

Ma ei tähtsustaks oma spordisaavutusi üle (muigab), ju siis ei ole neid, millega kelkida, kuid olen olemuselt meeskonnamängija nii spordis, kui ka elus. See omadus on kindlasti aidanud mind ka koolijuhi ametis.

Milline roll on spordil teie elus täna?

Sport on minu jaoks suuresti välja lülitumiseks tööst ja suhtlemiseks vanade heade sõprade/tuttavatega. Mängin jõudumööda võrk-, korv- ja sulgpalli. Samuti olen suur saunasõber.

Rääkige ka oma perest.

Olen abielus, tütre isa ja tütretütre vanaisa. Eelmisel suvel kolisin tagasi sünnikohta ja naudin vabu hetki pereringis, järve ääres.

Loo lõpetuseks?

Loodan, et Viljandi vald teeb edaspidi õigeid otsuseid kogu valla haridussüsteemi juhtimisel ning Heimtali/Paistu piirkonnas kerkivad ka uued oodatud kooli/lasteaiahooned.

Noppeid eluloost

• Olen lõpetanud Tääksi Põhikooli, Suure Jaani Keskkooli, Tihemetsa Tehnikumi, Tartu Ülikooli Kehakultuuri teaduskonna, kus omandasin magistri kraadi.
  • Olen töötanud 1989 – 2006.a. kehalise kasvatuse õpetajana Lahmuse Koolis, samal ajal olin Viljandi Spordikoolis korvpalli osakonnas treener, 2006. a. alustasin tööd Raudna Põhikoolis (nüüdse nimega Heimtali Põhikool), kus töötan siiani.
  • Sellest õppeaastast olin nõus ka aastaks tööle asuma Paistu Kooli direktori kohusetäitjana.

Küsis

Raivo Lott