Teisipäeval toimus kriisiõppus „KOV-79 SÄRTSU“, kus peateemaks üle-Eestiline elekrikatkestus

Täna harjutasid kohalikud omavalitsused koos Päästeametiga lauaõppuse „KOV-79 SÄRTSU" raames valmisolekut üle Eesti toimuva elektrikatkestuse korral. Õppusel osalesid kõik omavalitsused.

„Täna said kohalikud omavalitsused kätt harjutada olukorraga, kus erinevatel põhjustel tekib Eestis elektridefitsiit, elektrikatkestused ning lõpuks probleemid igapäevases elukorralduses. Kohalik omavalitsus on sellises olukorras esimene, kes peab esimesena inimeste muredega tegelema. Loodan, et kõigi osalenute jaoks oli õppus kasulik ja selle käigus leiti üles probleeme ja küsimusi, mis tahaksid veel lahendamist ja läbimõtlemist," ütles Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu ning lisas, et nii suur õppus, kuhu kaasati kõik omavalitsused, toimus esimest korda.

Lauaõppusel osales 79 kohalikku omavalitsust. Õppuse stsenaariumi järgi tekkis Eestis mitmete asjaolude kokkulangemisel elektridefitsiit ning pideva elektrivarustuse saab tagada vaid I kategooria hoonetele (haiglad jms). Ülejäänud tarbijatele antakse elektrit nelja tunni kaupa ja sedagi ebaregulaarselt. Elektrikatkestuste tõttu hakkab tekkima probleeme igapäevases elukorralduses – kaob side, vesi ja kanalisatsioon, sularaha ja vedelkütust ei saa kätte. Seejuures on stsenaariumi järgi õues külma kuni -15C.

Omavalitsuste kriisimeeskondadel tuli selle stsenaariumi põhjal läbi arutada tekkida võivad  olukorrad ja probleemid ning leida lahenduskäigud.

Õppus kestis kolm tundi. Õppuse eesmärgiks oli: oleme paremini valmis võimalikuks desünkroniseerimisest tingitud elektrikatkestuseks. Õppuse käiku kuvati ekraanidele õppuse ajal.

Õppust juhiti Päästeameti õppuse juhtimispunktist, Raua 2, Tallinn.

Kogunes ka Viljandi valla kriisimeeskond, kes lahendas õppuse käigus antud ülesanded. Õppus toimus Teamsi vahendusel. Päästeamet jagab laiali ka õppuse ajal tehtud kirjalikud materjalid, et neist oleks edaspidi võimalik õppust võtta ja vigu vältida.