Parklates asuvad prügikastid ei ole mõeldud majapidamises tekkivate olmejäätmete jaoks

Transpordiameti poolt on Viljandi valda Mustla maanteeäärsetesse parklatesse paigaldatud prügikastid, mis on mõeldud sõidu ajal tekkiva prügi ära viskamiseks eesmärgiga hoida valla teeääred puhtana. Paraku kipuvad inimesed seda võimalust kuritarvitama ning nendesse prügikastidesse viiakse lausa järelkärudega majapidamises tekkinud jäätmeid. Viljandi Vallavalitsus ja Transpordiamet panevad südamele, et teeäärsetesse parklatesse paigaldatud prügikastid ei ole mõeldud majapidamises tekkivate olmejäätmete ladustamiseks.

Iganädalaselt täituvad konteinerid majapidamises tekkinud olmejäätmete (vanad riided, pakendid jms) ning ka ehitusjäätmetega, tihti tullakse prügikastidesse jäätmeid tooma lausa järelhaagisega. Takistuseks pole ka prügikasti täitumine – sel juhul pannakse jäätmed konteineri kõrvale, kust need lendlevad põldudele ning ka autoteele.

Viljandi Vallavalitsuse keskkonnaspetsialist Kadi Ann Buschi sõnul on prügiga lagastatud kogumiskasti ümbrus kole vaatepilt ning valda laekub sellepeale ka kaebusi. „Loodetavasti jõuame selle sõnumiga inimestele kohale ning prügikaste hakatakse kasutama sihipäraselt, see tähendab, et üksnes sõidu ajal tekkinud prügist vabanemiseks. Kõikidel majapidamistel, kus tekib jäätmeid, peab olema jäätmevedajaga leping olmejäätmete regulaarseks ära veoks ning ehitusjäätmete koht on jäätmejaamas, mitte olmeprügis. Sama kehtib kõikidele majapidamises tekkivatele jäätmetele, mis ei mahu või ei käi olmeprügi konteinerisse. Kurb oleks see, kui tänane olukord tingib nende prügikastide eemaldamise, sest tegelikult kasutavad neid ka möödasõitjad täitsa sihipäraselt," sõnas Busch.

Viljandi vallas asub jäätmejaam Mustlas ning samuti on võimalik valla elanikel jäätmeid üle anda Viljandi jäätmejaama. Jäätmete liigiti kogumisel (nt ehitusjäätmed) ning nende üle andmisel jäätmejaama aitad kaasa jäätmete ringlussevõtule ning puhtama keskkonna loomisele.

Majapidamises tekkivad pakendijäätmed ning samuti pappi- ja paberijäätmed on võimalik üle anda ka avalikes kogumispunktides. Avalikud jäätmekonteinerid leiad Viljandi valla geoportaalist ning samuti aitab veebileht kuhuviia.ee nii pakendite kui ka teiste liigiti kogutud jäätmeliikidega.

Transpordiameti teehoiuteenistuse lääne osakonna juhataja Hannes Vaidla sõnul on prügistajad Mustla maanteeäärsetes parklates Transpordiameti jaoks juba pikemat aega suureks probleemiks. „Konteiner täidetakse vahetult peale tühjendamist vanade riiete, ehitusjäätmete, koduste pakendijäätmete ja muu taolisega. Transpordiamet tuletab meelde, et teeäärsetesse parklatesse paigaldatud prügikastid on mõeldud üksnes sõidu ajal tekkinud prügi ära viskamiseks. Soovime üheskoos niimoodi keskkonda hoida, et kõik kodanikud organiseeriksid oma jäätmed selleks ette nähtud punktidesse," lisas Vaidla.