« Tagasi

Animaator Heino Parsile mõeldes

  • VII animafilmide festival Tarvastus.

MTÜ Tarvastu Kool eestvedamisel toimus 2020. aastal juba seitsmes Heino Parsi nimeline animafilmifestival. 4. detsembril oli festivali lõpuüritus - seekord virtuaalmaailmas.

2020. aasta oktoobris möödus 95 aastat Heino Parsi sünnist. Meenutasime Mustlast pärit animaatorit. Tervituse noortele filmiloojatele saatis  Heino Parsi tütar Ene Pars, kes soovis osalejatele nutikust ja fantaasiaküllust. Heino Pars on öelnud: "Vaimustus on see, mis surub inimese põlvili murule otsima rohujuure tasandilt imet ja jagama seda kõike filmikunsti vahendusel vaatajatega."

Parsile mõeldes valiti seekord  töötoa teemaks  legendaarne multifilmi tegelane  operaator Kõps. Nukufilmi Lastestuudio  virtuaalses õpitoas osales 13 võistkonda. Neid juhendas Sondra Lampmann. Ta jagas õpetusi, vastas küsimustele ja juhendas lapsi ekraani vahendusel. Osalejaid oli Tallinnast, Viljandimaalt, Tamsalust ja Võrumaalt. Otseülekandes näidati kõigi õpitubade töid ja tegemisi.

Pärastlõunal jõudis kätte päeva põnevaim ja oodatuim osa - autasustamine. Žürii liikmed kommenteerisid festivalile esitatud filme ja soovisid lennukaid ideid edaspidiseks. Elevust tekitas nominentide ja laureaatide väljakuulutamine. Tutvustati võitjaid ja  videosilla vahendusel said lapsed jutustada, kuidas nende multikas sündis.

Selle aasta võitjateks osutusid:

Lasteaia arvestuses  Viljandi valla lasteaia Päikesekiir „Püüa kinni - ära maga!".

I - III klasside arvestuses Tarvastu Gümnaasiumi 1. H klassi „ Meile meeldib sport".

IV- VI klasside arvestuses Rocca al Mare Kooli „Heategu ununeb".

Täiskasvanute arvestuses Tarvastu Lasteaia Soe maja „Soe sügisolümpiamängud 2020".

Viljandi valla eripreemia sai Tamsalu Gümnaasiumi „Kiiremini, kõrgemale, kaugemale".

MTÜ Tarvastu Kooli eripreemia pälvis Viljandi valla lasteaia Päikesekiir  „Päikesekiir on matkasell...".

Rahva lemmikuks osutus online hääletusega Parksepa Keskkooli "Jänese päev".

Kuulutati välja ka VIII ANIMAFESTIVALI teema „ LOODUSE MUINASJUTT".

Kokkuvõtte Heino Parsi nimelisest VII ANIMAFESTIVALIST leiate https://www.animafestival.ee/

Haja Ojarand

Võitja kommentaar

Heino Parsi nimelise festivali ja  CodeWeek 2020 ürituse raames toimus Tarvastu Lasteaia Soe majas  mitmepäevane õpitöötuba "Teeme multika, aga...",eesmärgiga  osaleda animafestivalil. Õpitöötoas  julgustasime kolleege proovima midagi uut ning läbi tegema kogu  multika valmimise protsessi.

Osalejad olid väga loovad, teineteist toetavad ja kannatlikud. Ka Ubina rühma lapsed andsid oma panuse filmi valmimisele, värvides multifilmi  erinevaid detaile.

Täiskasvanute arvestuses võitiski meie loodud multifilm  „Soe sügisolümpiamängud 2020" esikoha.

Multifilmi saab vaadata lingilt    https://youtu.be/VHVUsghjyh0

Tiiu Rõõm,

Tarvastu Lasteaia direktor

 

Mustlas sündinud Heino Pars oli nukufilmilavastaja ja maailmas silmapaistva animafilmi koolkonna üks alusepanijaid. Pars töötas Tallinnfilmi stuudio nukufilmide osakonnas režissöörina 1964–1990, tema käe all valmis alates 1962. aastast 31 nukufilmi, teiste seas "Operaator Kõps seeneriigis".