« Tagasi

Veebruar tõi Eestile vabaduse ja pärast Tartu rahulepingut ka rahuaastad

  • Tartu rahulepingu aastapäeva tähistati paljudes kohtades üle Viljandi valla

 

Veebruar on Eesti Vabariigi jaoks oluline kuu. Sel kuul sündis Eesti Vabariik, sel kuul sõlmiti Tartu Rahu, 12. veebruaril tähistati kindral Johan Laidoneri 137. sünniaastapäeva.

101 aastat tagasi kirjutasid Eesti Vabariik ja Venemaa alla Tartu rahulepingule. Rahu andis see leping meile esialgu 20 aastaks, aga need 20 aastat panid Eesti riigi meie südamesse ja Euroopa kaardile nii, et seda ei kustutanud sealt ka järgnenud 50 aastat pimedust, on kirjutanud Erik Niiles Kross.

Ajaloolane Enn Tarvel on Tartu rahu kohta kirjutanud, et tegu oli Eesti Vabariigi poolt vaadatuna ülimalt õigeaegse ja oskuslikult sõlmitud lepinguga. Ta toob põhjenduseks, et Eesti sai endale rahulepinguga etnilised ja ajaloolised piirid, mis olid ühtlasi ka strateegiliselt Eestile kasulikud, osutades samas ka asjaolule, et Nõukogude Liit ei jätnud samu riigipiire isegi Eesti NSV-le.

Just seepärast on nõnda oluline ka Tartu rahulepingu aastapäeva tähistada. Et mäletada, et mitte unustada.

Teisipäeval, 2. veebruari hommikul kell 7.15 süütasid Viljandi Vallavalitsuse liikmed ja töötajad küünlad kindral Johan Laidoneri sünnikohas, Viljandi-Rõngu maantee ääres Vardja külas, et tähistada Tartu Rahulepingu 101. aastapäeva.

Oli külm ja karge hommik kui mindi mööda pikka alleed mälestusmärgi poole. Esimesed saabujad olid juba küünlaid süüdanud, seepärast värelesid pimeduses ees juba tuled, mis andsid justkui sümboolselt märku, et pärast pimedust saabub valgus

Küünalde süütamise tava sai alguse eelmisel aastal, Tartu Rahulepingu 100. aastapäeval. Küünalde süütamine Tartu Rahulepingu aastapäeval võiks vallavanem Alar Karu sõnul saada Viljandi vallas üheks traditsiooniks.

Nagu fotodeltki näha, süudati mälestusmärgi juures küünlad ka Mustlas, Tarvastu Gümnaasiumi õpilaste poolt ning Kolga-Jaanis ning teisteski kohtades üle Viljandi valla.