Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Viljandi vallas sündinud suurmehi tutvustavad videod jõuavad noorte abiga ERMi

Euroopa kultuuripärandi aasta raames kutsus Eesti Rahva Muuseum (ERM) Eesti Kultuurkapitali toel ellu projekti "Sünnipaik". Viljandi vald viis projekti läbi koostöös selle käivitaja Peeter Volkonskiga.  
 Eesti maastikel on teeviitadega tähistatud meie kultuuriloos oluliste inimeste sünnipaigad, kuid paraku pole tähistuste tagant võimalik leida süstematiseeritud ja olulist infot nende inimeste elu ja loomingu kohta. Projekti tulemusena on juba kaardistatud pea kolmesaja suurkuju sünnikohad, neist 29 meie vallas. Luuakse digitaalne andmekogu, mis on avalikult kättesaadav veebiplatvormidel. Iga suurkuju sünnikohal filmiti tema loomingut või saavutusi iseloomustav 30-40 sekundiline videoklipp kohaliku noore ettekandes.
Tekstide ettevalmistamisel lõid kaasa omavalitsuse, riigi- ja ühiskonnategelased. Klippides lugesid tekste noored, kooliõpilased, et tekiks aegadeülene side. Videoklippidest kujuneb e-ERMis suurkujude virtuaalnäitus. Iga paik varustatakse QR-koodiga, et ka kohapeale sattudes oleks võimalik seda klippi vaadata. Paneme tulevikus videod ka meie valla kodulehele külalistele ja oma elanikele  uudistamiseks.
Igal inimesel on erinevad küljed (näiteks tuntud kui kirjanik, samas kandnud kommunistlikku mõttelaadi). Ka nende kajastamist ei maksa karta, see kõik tuuakse klippides värvikalt välja ja on ka  oluline info. Nii on mõnigi kivi rahva poolt kummuli lükatud (Pöögelmann, Anvelt), video tekstis  saab olema selgitus, miks austuse asemel selline tegu.
Viljandi valla  koolide noored on olnud tublid projektis kaasa lööma ja saanud nii väärt kogemusi filminduse alalt. Klipi tegemisel on olulised näiteks hea kaadri valik, kõneleja ettevalmistus meigi ja riietuse osas, ajastusse ja sisusse sobiva ajalehe või raamatu leidmine, lugemise tonaalsus, sisust arusaamine ja kaadrisse lugemise  ning vaatamise oskus jpm.

 Oleme nelja  pika päevaga filminud ära 29 videot.  Filmida on jäänud septembri lõpuks  veel neli meie valla sünnipaika: Juhan Simmi sünnipaik Kivilõppe külas, Ott Kangilaski sünnipaik Verilaske külas, Henrik Koppeli sünnipaik Tõnukülas ja Jakob Johnsoni sünnipaik Tustis. Kuna Johnsoni nimelpaat kivilt on kaduma läinud, palume Tusti kandi ja Tänasssilma jõe äärsete inimeste abi plaadi leidmiseks.

Aitäh koolidele, kellelt sain laste kontakte, ning  noortele, kes kaasa lõid! Olen kindel, et  meile kõigile andsid need päevad huvitavaid  teadmisi ja kogemusi.

 

Ene Saar,
Projekti „Sünnipaigad" partner Viljandi vallas

Fotod: Ene Saar

Esimesel fotol: Tarvastu piirkonna filmimeeskond: vasakult Tõnn Alas, Aksel Alas, grimeerija Ülle Konovalov, Lisete Vaarman, Peeter Volkonski, Annabel Kõva, filmimeees Andres Keil, Robin Liiber.

Teisel fotol: Jacob Kasemaa Peeter Volkonskiga Johan Laidoneri sünnikohas.

Kolmandal fotol: Remi Zieds peaminister Ado Birgi sünnikohas.