24.01.19

Artikkel: JaanTõnisson 150 – rahvas austas suurmeest tema sünniaastapäeval ja noored mõtisklesid Eestimaa väärtustest

Jaan Tõnissoni kõne (Helir-Valdor Seeder, 18.12.2018. Kalmetu Põhikoolis Jaan Tõnisssoni 150. sünniaastapäeva auks korraldatud meenutuspäeval)

Mida tähendab olla eestlane (Rein Veidemann, 18.12.2018. Kalmetu Põhikoolis Jaan Tõnisssoni 150. sünniaastapäeva auks peetud  meenutuspäeval)

Tänassilma Külaselts, Kalmetu Põhikool ja Viljandi Vallavalitsus kuulutasid seoses EV 100. aastapäeva ja Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäevaga välja luule- ja esseevõistluse teemal "Eestlane olla on uhke ja hää". Teemavalik  tulenes, meenutades Jaan Tõnissoni, kellel oli südames  suur eestluse- ja maa-armastus. Tõnisson  taunis teiste rahvaste (sakslased, venelased) ülemvõimu ja valitsemiskirge eestlaste üle.

Mida oleks mõelnud ja tundnud Jaan Tõnisson, kui ta oleks kuulnud või lugenud noorte essee- ja luulevõistluse lugusid tema 150. sünnipäeva tähistamisel?

Arvan, et ta oleks tundnud heameelt selle üle, et eesti vaim on alles, ja rõõmustanud, et noored peavad tähtsaks oma emakeelt ja mõtete väljendamist eesti keeles. Oleks rõhutanud hariduse, eriti eestikeelse hariduse tähtsust ning korranud, et ärge kunagi unustage, et olete eestlased ja teie emakeel on eesti keel. Siis jääme alles, sest pidagem meeles, et valitud rahvas on see, kes on alles. Kui teie teed ka viivad kaugetele maadele õppima ja töötama, siis ikka selleks, et sealt targemana koju tulla ja Eesti elu edasi viia.  Pidage meeles, et üks inimene võib palju jõuda, aga koos jõuab ikka rohkem. Seepärast ärge unustage ühistegevust. Ega ka seda, et oleme kaua aega olnud maarahvas ja meie juured on maal. Kui meil on alles maa, siis kestame ka rahvana edasi.

Nii oleks vast mõelnud Jaan Tõnisson. Aga nüüd, uuemal ajal öeldakse, et eestlane olen ja eestlaseks jään. Seda soovingi teile ja tänan teid kõiki nende heade mõtete eest, mis te oma luuletustesse ja esseedesse kirja panite.

Helir-Valdor Seeder,

Merily Marksalu, Abja Gümnaasium

Erki Laanemäe, Viljandi Gümnaasium

Reliine Allik, Viljandi Gümnaasium

Töid hindas korraldustoimkond koosseisus:

Ene Toomsalu – Kalmetu Põhikooli õpetaja, Maive Feldmann – Viljandi vallavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik, Ene Saar –  abivallavanem, Pille Sihver – Tänassilma Külaseltsi liige,  Jana  Seeba –  Viljandi vallavalitsuse kultuuri- ja noorsootöö spetsialist.

Parimaid autasustati 18. detsembril Kalmetu Põhikoolis Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäevale pühendatud pidulikul sündmusel-meenutuspäeval, kus esikoha saajad oma töödega esinesid. Kõik võistlustööde esitajad saavad osaleda tasuta ekskursioonil Eesti Rahva Muuseumisse 2019. aasta jaanuaris.

2019. aastal antakse välja noorte loomingu põhjal trükis „Eestlane olla on uhke ja hää"

Toimetaja: KATI-KATRI KOPPEL