« Tagasi

Hooldekodude töötajate pingutused kandsid vilja

Viljandi valla kolme hooldekodu töötajad ja kliendid said aprilli keskel tehtud laustestimise järel kergendatult hingata, sest kõik COVID-19 viiruse analüüsid olid negatiivsed.

Valla sotsiaalnõunik Irma Väre tundis esmalt heameelt selle üle, et kõik hooldekodud said testitud. Kuigi oli teada, et hooldekodudes haigustunnustega kliente ja töötajaid ei ole, andis test siiski kinnituse, et senised rakendatud meetmed on õiged.

„Võitluses koroonaviirusega on hooldekodus töötavad inimesed olnud tõeliselt tublid ja julged. Suur tunnustus neile selle eest! Meil on olnud ka tibake õnne, et kõik nii hästi on sujunud, sest viirus võib sattuda asutusse ka siis, kui kõik on endast oma parima andnud," ütles Väre.

Vallavanem Alar Karu nentis, eriolukord on tekitanud tavaelust erinevat suhtumist. „Täna oleme südamest rõõmsad, kui saame uudiseid, kus teatatakse, et kõik proovide tulemused olid negatiivsed. Jääb vaid südamest loota, et suudame ka edaspidi ennast ja teisi hoida."

Vaeva on nähtud palju

Kolga-Jaani hooldekodu juhataja Eda Protsin möönis, et koroonavabaks jäämise nimel on omajagu vaeva nähtud. „Meil ei ole külastajaid ja oleme pööranud palju tähelepanu desinfitseerimisele.  Töötajad on ennast hoidnud, et mitte haigestuda  –   pole näiteks käinud kodust kaugel."

Hoolealuste jaoks on muutunud see, et kui varem jalutasid nad ka alevi vahel, siis nüüd võivad nad seda teha vaid hooldekodu territooriumil, et vältida kokkupuudet võõrastega. „Peame nüüd olema valvsad ja jälgima, et nad ei läheks meie alalt välja. Muus osas on meie töö ja klientidega tegelemine samasugune kui enne," ütles Protsin.

Elu muutus pingelisemaks

Pärsti pansionaadi juhataja kohusetäitja Aime Siro sõnul on eriolukorra aeg on olnud kindlasti pingeline.  Kui mõni töötaja on jäänud vahepeal karantiini, on pidanud teised töötama tihedama graafikuga, kuid sellesse on suhtutud mõistvalt.

„Kõik on olnud tublid. Töötajate põhiline hirm on olnud, et mis saab siis, kui haigus tuleb majja. Kas siis enam koju ei saagi? Ja kuidas eraldada haiged inimesed tervetest, et haigus ei leviks laiemalt? Eks me siis oleme rääkinud nendel teemadel ja jälginud uudised. Hirmutav on olnud, kui mõnes hooldekodus on avastatud jälle nakkuskolle." 

Hooldajad on pidanud ka kogu aeg valvama, et hoolealused püsiksid majas, ja samas tagasi tõrjuma omakseid ja tuttavaid. „Kõik ei saa aru, miks on on külastamise keeld vajalik ja tahavad kangesti midagi oma lähedastele tuua. Ka mõned kliendid ei saa aru, miks neid vaatamas ei käida. Meilt on küsitud, kas akna alla tohib tulla. Me pole seda lubanud, sest kui lähedased tuppa ei tule,  võib see tekitada hoolealustel veel rohkem arusaamatust ja ärevust."

Pärsti pansionaadis käib suur renoveerimine, mis on teinud olukorra keerulisemaks. Kliendid peavad ohutuse pärast püsima oma sektsioonides ega saa minna ka välja. „See on hästi raske, sest käes on kevad ja ilusad ilmad. Inimesed tahaksid kangesti õue minna, aga me ei saa neid praegu sinna lubada," nentis Siro.

Olukord väsitab

Kärstna hooldekodu juhataja Ly Kirt rääkis, et eriolukord on nõudnud hooldekodu töötajatelt suuremat pingetaluvust, ettevaatlikkust ja pannud neid ümber korraldama ka oma isikliku elu.

„Planeeritud külastused, lähedaste juubelid ja muu tuli edasi lükata või ära jätta, sest meie tervisest oleneb klientide tervis. Meil on suur vastutus, et ei tooks viirust hooldekodusse.  Sellises olukorras paistab töötajate pühendumus, vastutusvõime ja ühtehoidmine eriti välja. Meie hooldekodus on väga tublid töötajad."

Palju tuge on saadud valla sotsiaalosakonnast, kust on toodud  ka piisavalt desinfitseerimis- ja kaitsevahendeid.  „Vallast, tervise- ja sotsiaalkindlustusametist küsitakse, kuidas läheb, mida vaja on. Meid ei ole üksi jäetud. Suur tänu selle eest!"

Palju on aidanud ka kolleegide omavaheline suhtlus ja tugi.  „Paraku on kõigil märgata juba teatud väsimuse märke. Püüame leida kasvõi mingeidki meelelahutuse võimalusi, et mitte lasta päevadel  ühte sulada."

Juhataja lisas, et vastu aitab pidada huumor ja looduses viibimine. Kärstna hooldekodul on vedanud asukohaga metsa ääres. Juba aprillis istutas majarahvas uusi viljapuid ja mais algasid aiatööd. „Saame võtta emotsionaalselt looduselt rohkem, kui kunagi enne. Saabunud on õiterohke aeg! See on õnnelik aeg ka hooldekodu perele," nentis Ly Kirt.

Autor: Made Laas

          avalike suhete nõunik

Foto: Riika Kaselo

 

Foto allkiri: Kolga-Jaani hooldekodu inimesed saavad päikest nautida maja ees terrassil. Keskel hooldaja Sirje Orgusaar.