« Tagasi

Mida perearstid koroonakriisist õppisid?

Tänaseks on suur kriis möödus, vähemalt üks etapp, nagu arvatakse. Kas teine etapp tuleb või Eestimaale jõuab, oleneb meist kõigist. Kui me reegleid jälgime ja täidame, võib see jälle kergelt mööda minna.

Õnneks on Eestimaa selline maa, kus neid reegleid on lihtne täita. "2+2" reegel on vist praegu kõigile selge. Isegi väikesed lapsed õppisid numbrid selgeks. Ja teavad , mis tähendab sõna ERIOLUKORD – siis külla ei minda.

Perearstidele jäid meelde teistmoodi tööpäevad. Kui enne kriisi oli päevas vastuvõtul 20-30 inimest ja 10 helistamist, siis kriisi ajal oli päevas kuni 30 kõnet ja kolm inimest käis vastuvõtul. Saime sellega hakkama.

Õpetasime inimesi telefoniga rääkima: "Kes sa oled? Räägi selgelt ja lühidalt". Ja kõik toimis. Veel õppisime veebikoolitustel. Ühe tunniga võib päris palju teada saada, ja ei pea selleks Tartu või Tallinna sõitma.

Kõige rohkem isiklikult tundsime puudust lähedastest ja sugulastest. Kui nendega sai ainult kaugelt suhelda. Eriti tegi murelikuks eriolukord Euroopas, mis kestab siiani. Tore, et vähe sai poes käidud, ja saime ka hakkama.

Palju aega läks koristamisele, aga kodu on jälle puhtam.  Me arvame, et see kriis jääb kõigile kauaks meelde. Nüüd mõistame, kui tähtis on ikka haigena kodus püsida, tihti käsi pesta ja igal pool distantsi hoida.

Jääge terveks!

Autor: Viiratsi perearstid

Foto: erakogu

Foto allkiri: Pereõde Krista Rebane, abiarst Julia Järveküla, perearst Ülle Gurjev, pereõde Svetlana Kisseljova