« Tagasi

Pärsti küla sai 100-aastaseks

7. augustil tähistati juubelijooksu, mängude ja tordisöömisega Pärsti küla 100. sünnipäeva.

Pärsti tähtsat sünnipäeva ei saanud küll muutunud olude tõttu tähistada väga suurelt, kuid see-eest tehti seda meeleolukalt: joosti ümber järve, söödi torti, pannkooke ja muud head-paremat, mida külainimesed lauale tõid, ning mängiti aardemängu. Rahvalt küsiti ka arvamust, milline võiks Pärsti küla näha välja 100 aasta pärast.

Ajaloost rääkis raamatukoguhoidja Olga Sööt, kelle sõnul tekkis Pärsti küla sada aastat tagasi ümber Pärsti mõisa pärast seda, kui maad olid jagatud Vabadussõja võitlejatele ja mõisatöölistele. Kuni talude elumaju ehitati, elati mõisa häärberis. Praeguse Pärsti (hiljem liidetud Kavaku ja Vahe küla) alal oli juba enne ka kuus põlistalu, mis olid mõisnikult varem vabaks ostetud.

Noori ja lapsi elas tollal Pärstis palju. 1920. aastal toodi ka Pärsti kool Undilt üle Pärsti mõisa häärberisse ja avati Pärsti vallakooli nime all, esialgu 4-klassilisena. Pärstis algas haridus - ja kultuurielu hoogne tõus. „Ajaloohuvilistele on kodulootuba raamatukogu lahtioleku aegadel avatud," märkis Sööt.

Made Laas,
avalike suhete nõunik

Foto: Raivo Laidma

Sünnipäevalised jooksid või kõndisid ümber Pärsti järve.