« Tagasi

President veetis päeva meie vallas

President Kersti Kaljulaid sõitis oktoobrikuu viimasel päeval Viljandi valda, kus ta tutvus lüpsifarmi, kooli ja lasteaiaga ning vestles volikogu liikmetega.

31. oktoobri külaskäik sai alguse uue robotlüpsilaudaga Muraka Farmis, kus selle omanik Karmo Männik näitas presidendile 145-pealist piimakarja. Farmis toodetakse 9700 kilo piima lehma kohta aastas.  

President uuris, kas kahe lüpsirobotiga majandatakse ennast ära; on ju enamikul farmidest suuremad karjad. „Eks ikka on raske. Samas võiks olla nii, et erineva suurusega farmid saavad hakkama. Ei pea olema ainult suured laudad, mis vajavad lisatööjõudu, mida pole lihtne leida, ja kus ka palgakulu kasvab, sest ega inimesed ei tule enam väikese raha eest farmi tööle," rääkis Männik.  

Kalmetu kool köitis KiVa-ga

Presidendi kindlaks sooviks oli külastada Kalmetu Põhikooli, mis pälvis sellel aastal kiusuennetaja tiitli. Keskpäeval kohtuski Kaljulaid kogu kooliperega, kellega tegi ühispildi  ja suundus siis vestlema kiusuennetusprogrammi KiVa eestvedajatega.  

Kalmetu koolis, kus õpib 117 õpilast, on KiVa programmi rakendatud juba kuus aastat. President päris, mis on tänu sellele kõige rohkem muutunud. „Tavaline hoiak on, et kas teete ühe KiVa tunni ära ja rohkem kiusamist ei ole? Paraku see nii ei ole. Võib-olla meie lapsed oskavad kiusamist rohkem märgata ja teavad, kuidas otsida abi," vastas programmijuht Hestia Mirka.

President möönis, et kõik algabki märkamisest ja probleemi tunnistamisest. „Kui see on olemas, saab juba tublide õpetajate ja tugitöötajate abiga tegeleda probleemi lahendamisega. Kalmetu koolis on see igal juhul õnnestunud."

Õppealajuhataja Heljo Saar sõnas, et koolipere oli riigipea visiidist meelitatud. „Presidendiga oli väga kerge vestelda, sest oli tunda, et kogu temaatika pakub talle tõeliselt huvi. Ta esitas küsimusi, mis suunasid veel rohkem teemasse süvenema. Näiteks kuidas juhtida neid keerulisi emotsioone, mida praegune ühiskond meile paraku pakub. Inimene ei ole ju eos halb, alati on põhjus, miks ta käitub nii, et tema käitumine kedagi teist kurvastab."

Pärast lõunasööki Võrtsjärve-äärses Viinakingu talus, kus lahke pererahvas pakkus kohalikust angerjast, kohast ja lutsust tehtud koduseid ja delikatessroogasid, väisas presidendiproua Jämejalal asuvat sihtasutust Perekodu ja Jaagu Lasteaed-Põhikooli.

Perekodus pakutakse asendus- ja lapsehoiuteenust raske ja sügava puudega lastele, Jaagu koolis õpetatakse neid individuaalsete õppekavade alusel. Sihtasutus on loodud Viljandimaa Omavalitsuste Liidu poolt. „See on hea näide meie omavahelisest koostööst," tõdes Viljandi vallavanem Alar Karu.  

Presidendile jättis Perekodus erakordse mulje Tobii silmajälgimissüsteem, mis võimaldab väikesel  liikumisvõimetul tüdrukul pilgu abil arvutit kasutades välismaailmaga kontaktis olla. „Mul tuli peaaegu pisar silma, kui nägin, et laps saab tänu sellele vahendile suhelda ja ei ole enam oma kehas vangis," tunnistas Kaljulaid. 

Ramsi lasteaed võlus liikumisvõimalustega

Sportlikule presidendile pakkus huvi valla uusim lasteaed Ramsil, kus pööratakse suurt rõhku laste liikumisaktiivsuse suurendamisele. Pärast tervituskontserti sai Kaljulaid ise näha, kuidas pisikesed turnisid ronimispuudel, mis on igas rühmaruumis, ning piiluda ujulasse, kus alates kolmandast eluaastast käivad lapsed 1-2 korda nädalas veega sõprust tegemas.

Iga päev tegutsetakse aktiivselt mänguväljakutel ja viiakse läbi õuesõpet. Ramsil on au sees ka liiklemisõpetus. Üks väike poiss võttis lasteaia kreedo hästi kokku: „Enne oli meil vana maja ja nüüd on vana maja asemel meil rattaplats."

President kirjutas aga enne lahkumist külalisraamatusse: „Maja on väga ilus, aga mis kõige tähtsam – see, mis siin sees, on veelgi toredam!"

Õhtupoolik Heimtalis

Pärast nelja kogunesid kohalikud Heimtali mõisaparki, kuhu peagi saabus ka president.  Kersti Kaljulaid istutas väärikasse mõisaparki tamme. „Kuna mul on Heimtalisse tihti asja, saan ma hoida selle sirgumisel silma peal," lubas ta. 

7-tunnise külaskäigu lõpetas kohtumine vallavanema  ja volikogu liikmetega, mille jooksul arutati nii vallale kui ka kogu Eestile olulisi küsimusi. Heimtali Põhikoolis hüvasti jättes märkis Kersti Kaljulaid, et kui mitte varem, siis hiljemalt järgmise aasta veebruaris on ta Viljandis, kus toimub esmakordselt vabariigi aastapäeva vastuvõtt.

 

Made Laas,

avalike suhete nõunik