Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Eesti keel on minu emakeel ja minu ema keel

Et väärtustada eesti keelt ja kultuuri ning tähistada eesti keele seadustamist riigikeelena sada aastat tagasi on 2019. aasta  haridusministeeriumi poolt kuulutatud eesti keele aastaks.

Erinevate sündmuste ja tegevustega tähistame seda lasteaias meiegi. Tarvastu lasteaia emakeeleaasta motoks on vanalt skaudi vormipluusilt pärit lause „Mina räägin eesti keelt".

Eesti keele aasta tegevused ja sündmused toimuvad terve aasta jooksul, igas kuus on mõni keskne sündmus. Jaanuaris alustasime vanemate rühmade laste lugemisele innustamist eesti kirjanike luuletustega ja jätkame  kaasaegsete lasteluuletajatega. Igal nädalal on lastel võimalus ette lugeda üks salm ning saada selle eest ka väike tunnuskaart. Kes on kogunud viis tunnuskaarti, seda ootab ees väike üllatus. Lugemisvõistlus jätkub.

Märtsis toimuval emakeelepäeval avame Mustla rahvamajas kaheks tunniks luulekohviku, kus lastel on võimalus eelnevalt pähe õpitud luuletusi laval esitada. Aprillis on lasteaias külas jutuvestja Piret Päär. Mais toimub emadepäevale pühendatud lasteaia luule-, laulu- ja tantsupidu „Kollane päike", mis on eesti luuletajate keskne.

Suvi kujuneb meile kõigile väga eesti keele meelseks laulu- ja tantsupeosuveks. Septembrit  alustame mulgimeelse ja -keelse memme-taadi keelekuuga. Valime kaunima eestikeelse sõna ja otsime laste sõnavarast üles uusi ja eripäraseid toredaid väljendeid. Rühmades on kavas ette lugeda eesti kirjanike jutte ning lahti mõtestada eesti vanasõnu ja mõistatusi. Oktoobris kasutame keeleõppes nii vanu armsaks saanud eestikeelseid mänge kui ka uusi digivahendeid. Ettelugemispäeval ootame külla huvitavaid ettelugejaid nii lähedalt kui kaugelt. Sügise jooksul rändame veel üheskoos omakandi eestimeelsete kultuuritegelaste radadel ning osaleme Hendrik Adamsoni sünniaastapäeva tähistamisel.

Meie lasteaias käivad ka muukeelsed lapsed, kes saavad lasteaias täiendavalt eesti keele õpet. Et keel muutuks elavaks, tuleb anda inimestele võimalusi suhelda eesti keeles. Avatud suhtlejatena saame toetada nende perede keeleõpet.

Õigel eesti keele kasutamisel ja laste sõnavara rikastamisel on just peredel väga suur roll. Et  arendada laste loovust ja innustada lapsi lugema, kutsume üles vanemaid ja vanavanemaid  koos lastega osalema emakeeleaasta jooksul meie lasteaia projektis „Minu raamat". Raamat võib olla nii oma käega kirjutatud kui ka trükitud. Joonistused ja fotod teevad raamatu põnevamaks. Parimaid autoreid tunnustatakse. Raamatutest ja aasta jooksul valminud huvitavatest keeletegudest kavatseme kokku panna näituse Tarvastu raamatukogus, mis ühtlasi võtaks kokku emakeeleaasta tegemised Tarvastu lasteaias.

  Hea keelekasutusega saab igaüks meist anda panuse eesti keele säilimiseks ja arenguks. Soovime kõigile selget keelekasutust ning head eesti keele aastat!

Merila Pihlap,

Tarvastu lasteaia õppejuht