Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Heimtalis kasvab rahupuu

21. juulil istutasime Heimtali esimese suvefestivali avamisel mõisa juurde pihlaka. Nii andsime sõnumi, et igaüks meist saab panustada sellesse,  et  maailm, mille tulevastele põlvedele pärandame, oleks võimalikult harmooniline  ja jätkusuutlik.

Eesti rahvauskumustes on pihlakas püha puu, mis kaitseb kodu, ja nõiapuu, millel on suur vägi. Olgu Eestimaa ja meie kodud kaitstud.

Koos vallaelanikega istutas puu parajasti Viljandimaal viibinud Jaapani päritolu rahusõnumilevitaja, keskkonnakaitsja ja endine ÜRO rahusõnumi saadik Yuij Myiata, kes läbib jalgsi  enam kui 600 km pikkuse Balti keti  kulgemise teekonna.

Balti riikidest ja meie ajaloost  sai ta rohkem teada  2015. aastal läbi Poola ja Saksamaa kõndides.

Oma teekonda  alustas jaapanlane 5. juulil Tallinnast Toompealt 20. augusti mälestuskivi juurest  ja Vilniusse kavatseb jõuda 21. septembril. Teel püüab ta luua kontakte kogukondadega, et pakkuda  neile edaspidi haridusprogramme ja koostööd. Türil istutati koos kogukonna esindajatega  kirsipuu.

Myiatal on pikaajaline koostöökogemus rahvusvaheliste MTÜdega ning ta on nõustanud kogukondi ja omavalitsusi  keskkonnahoiu ja -hariduse vallas. Rahukõnni projekti käigus on ta jalgsi läbinud  kokku 13 100 km, istutanud üle 5016 puu, pidanud loenguid 800 koolis ja külastanud 20 riiki.

Yuij Myiata tundis muret selle pärast, et inimesed võõranduvad üha enam maaelust ja üksteisest. Ometigi on meil lähiajaloost võtta näide selle kohta, kuidas üheskoos tegutsedes saavutati Balti riikides vabadus. Matkamehe soov jalgsi ringi liikudes ongi edastada rahu, vabaduse, keskkonnahoidmise ja ühistegevuse sõnumit rohujuure tasandil.

Pihlaka juure alla pandi vutlaris rahusoov tulevastele põlvedele.

Ene Saar,

abivallavanem