Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Linnamäe talu uue lauda seinu katavad lehmapildid

Septembri esimesel reedel avas Linnamäe talu Mustla lähedal Sooviku külas uue lauda, kuhu mahub 320 lehma.

Loomad on pärit kolmest lähestikku asuvast talust. Lisaks Linnamäe talu sajale lehmale said moodsasse lauta ka naabertalude Väluste PL ja  Vaigu Farmi loomad. Kõigi laudad olid amortiseerunud ja peremehed leidsid, et samamoodi jätkata pole mõtet. Nii müüsidki naabrid oma loomad Linnamäe talu noorele peremehele Kalle Nukkale (33), kes tegi päris uue hoone. Ehitajaks oli osaühing PRO Ehitustrust ja peremees jääb firma tööga igati rahule. „Laudas on õhku ja ruumi ning see ei lähe liiga külmaks ega soojaks. Lehmad on meil vabapidamisel ja küljealuseks on neil põhumatid," rääkis Nukka. Tema sõnul hakkavad loomad juba uue laudaga harjuma ja on märgata ka selle positiivset mõju piimaannile.

Linnamäe talu on 21. aastat vana. Esmalt erastasid Kalle Nukka vanemad Kalev  ja Vaike Tarvastu kolhoosilt vana madala lauda, 2001. aastal koliti uuemasse kolhoosiaegsesse lauta, kuid praeguseks on seegi ajale jalgu jäänud. Lisaks laudale valmisid ka sõnnikuhoidla ja silohoidla. Kogu kompleks läks maksma 1,55 miljonit eurot. Sellest on 500 000 eurot andis PRIA ja 750 tuhat eurot laenas Maaelu Edendamise Sihtasutus ja lisaks laenati veel puuduv osa SEB pangast. Võlga tuleb talul tagasi maksta 20 aastat. Uus laut on aga alles kompleksi algus. Juurde on veel plaanis ehitada silohoidlaid, lauta ennast pikendada ja vanade lautade asemele rajada uued noorloomade jaoks.

Lisaks oma perele, kuhu kuuluvad noorperemees Kalle Nukka, tema loomaarstist abikaasa Hedi Nukka ja peremehe vanemad, on talus tööl kaks ukrainlast ja ka kaks kohalikku inimest. 

Uue lauda suured rohelised seinad kaunistasid oma maalidega ära Tarvastu Muusika- ja Kunstikooli kolmanda kursuse õpilased õpetaja Kälina Savka juhtimisel. Selle tarbeks oli neil augusti lõpus talus paaripäevane laager. „Sukeldusime päris maailma loomi maalima, et saada teada, kui raske on liikuvat looma maalida, et näha modelli igast küljest, tutvuda anatoomiaga, näha looduses olevaid õigeid värve ning seostada keskkonnaga. Modellideks olid Ennuvariku talu uudishimulikud mullikad, kes seltskonda ja lisatähelepanu väga nautisid," kõneles Savka. Taoline kunstilaager toimus juba teist aastat.

 

Kristi Ilves,

toimetaja