Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Luulekohvik meelitas lapsed lavale luuletusi lugema

Meie keel on eesti keel,
on meie mõtte ja hinge keel,
on minu isa ja ema keel,
on meie uhkuse, au ja armu keel ...

Nende sõnadega juhatas peojuht sisse  eesti keele aastale pühendatud Tarvastu lasteaia luulekohviku, mis toimus 13. märtsil Mustla rahvamajas. Luulekohvikusse olid oodatud lasteaia kuus rühma ja nende õpetajad. Õpetajad olid valmistanud uhked lauakaunistused ja kokkade poolt oli ampsamiseks laual Mulgi korp.

Kõigi rühmade julgemad luuletuste lugejad esinesid rahvamaja laval ja said oma esinemise eest tänukirja, lasteaia logoga šokolaadi ning rinnamärgi kirjaga „Mina räägin eesti keelt". Kokku esines laval eestikeelsete ja -meelsete luuletustega  35 last vanuses 3-7 aastat. Direktsiooni poolt said kõik kolm lasteaiamaja emakeeleaastale kohaselt kingiks toreda haldjaraamatu ja kogu personal saab edaspidi auga kanda lastega ühesugust rinnamärki.

Nukuteatri sirmi taga seadsid  sõnu riimi siilipoiss ja jänkuke ning erikülalisena astus kohvikust läbi uudishimulik tarkuselind öökull, kellega koos lustiti ühises tantsuringis. Uudistajatena osalesid  kohvikus Tarvastu tantsumemmed, kes said koos lastega nuputada vanasõnu, mis tuli kohvikus oleku jooksul laudadel olevatest sõnadest kokku panna. Vanasõnad olid mulgikeelsed ja selle keele kõla püüame ikka kõrvuti kauni emakeelse kirja- ja kõnekeelega au sees hoida.

Kokkuvõtteid tehes olime meeldivalt üllatunud, kui hästi meie lapsed luuletusi loevad, kui julgelt haaratakse mikrofon ja kui hästi osatakse teisi lapsi kuulata. Loomulikult oli ka seeliku kruttimist ja kostis nii mõnigi arglik ohe luuletuse asemel, aga laps sai kogemuse, mis ehk järgmisel korral toob ta julgemalt lavale.

Eesti keele aastale pühendatud luulekohvik oli lastele väga sisukas õppekasvatustöö osa, tegus ja töine asutuse personalile ning tore ajaveetmisvorm külalistele. On ainult rõõm, et meie riiklike tähtpäevade nimistus on emakeelepäev, mida tähistada ja mille kaudu väärtustada eesti keelt.  

Tiiu Rõõm, Tarvastu lasteaia direktor

Merila Pihlap, Tarvastu lasteaia õppejuht

 

Foto: Kes ei julenud üksi lavale luuletust lugema minna, sai sõbrad kaasa võtta. Mikrofoni aitas hoida õpetaja Merike Tulp.

Foto: Karin Kõiv