Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Metsaviktoriini preemiareis

Holstre kooli 1.-4. klassi õpilased osalesid eelmistel õppeaastal RMK poolt korraldatud metsaviktoriinil, kus kõik meie kooli osalenud klassid saavutasid teistkordselt esikohad. Laste juhendajad olid õpetajad Eha Hanson ja Ene Karu.

Viktoriini võitjatele auhinnaks oli omal valikul tasuta loodusõppeprogrammid looduskeskuses ning transport.

Reis sai teoks 10. septembril. Ilmataadilt oli meile varuks imeilus suvine ilm, mis andis 2.-5. klassi õpilastele võimaluse nautida Lõuna-Eesti hilissuvist loodust ja kuulata giidide teadmisi vaheldumisi erinevate mängudega teekonna vahepeatustes.

2. ja 3. klass alustasid giidi seletusi kuulates kilomeetripikkust jalutuskäiku mööda looduskaitse all olevat kuusemetsa, kus oli uskumatult  palju erineva suurusega sipelgapesi. See oligi „Sipelgate rada". Giidil oli kaasas sipelga kujutis, mille abil saime teada sipelga kehaehitusest, kaardid sipelgate ametitest, millist ülesannet keegi selles kuuse-ja männiokastest meisterdatud majas täitis. Jutu tähelepanuköitvamaks muutmiseks oli kaasas ka pilte ja jooniseid. Kuulasime suure huviga, kuidas kümned või isegi sajad tuhanded sipelgad oma mitmekorruselises kuhilas elavad, kuidas lehetäidelt nektarit saavad, kuidas oma poegi kasvatavad, kes on nendele vajalikud loomad, kellele ja miks sipelgad kasulikud on. Saime  kuulda  ka nende vaenlaste kohta. Metsarajal olid Akol muljetavaldavad teadmised nende usinate putukate elust. Nii mõnigi laps sai sipelga-hirmust üle, võttis väikese loomakese käe peale ja vaatles teda. Lapsed said oma küsimustele giidilt põhjalikud vastused.

Pärast kosutavat lõunasööki ootas ees uus rännak Kiidjärve radadel,  mööda Ahja jõe kallast. Umbes 70 aasta eest rajati Ahja jõele  hüdroelektrijaam, mis kannab  Saesaare hüdroelektrijaama nime. 

Soovide kivile usaldasime oma salasoovid. Edasisel teekonnal jõudsime liivakivipaljandi juurde, mille  alt vulises välja emalätte kristallselge ja külm allikavesi.  Käed ja  näod said noorendava võluveega kastetud, täitsime oma joogipudelid ja jätkasime matka.

 Edasine teekond viis meid  mööda jõe kallast ja metsaradu  Suure-Taevaskojani. Meile avanes Ahja jõe paremkaldal võimas liivakivipaljand, mis  tõuseb jõe pinnalt 22,5 meetrini. Nautisime kaunist vaadet ja tegime mõned fotod ning seejärel seadsime  sammud parkla suunas.

Pika matkapäeva õhtuks olid lapsed väsinud, aga õnnelikud ja tänulikud  õpetaja Ehale põneva päeva korraldamise eest. 

 

Aime Raidmäe, õpetaja

Irma Tooming, õpetaja