Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Oiu sadamas ootab külastajaid Võrtsjärve vabaõhumuuseum

Kui Viljandi ja Tartu vahel Oiul jalg auto piduripedaalile vajutada ja masin seisma jätta, võib järveäärsest külakesest  leida paljugi põnevat. Näiteks vabaõhu fotonäituse, imekaunite vaadetega matkaraja, paaditankla, hubase majutus- ja söögikoha.

Loodusfotograaf Leo Arnek seisab, kaamera kaelas, matkaraja alguses, et külaline rajale ja omaenda fotonäitusele kutsuda. Ta kirjeldab uhkusega suurt arengut, mis enam kui neljasaja aastase ajalooga kalurikülas viimastel aastatel on toimunud.

Alates 2006. aastast on just Oiu sadamakoha taastamiseks loodud mittetulundusühingud Oiu Arendus ja Oiu Jahtklubi tegelenud Oiu luha hooldamisega ja avanud nii vaate Võrtsjärvele. Uus sadamahoone valmis 2012. aastal, samas valmisid ka teed, platsid, slipp ja sadamakai koos paadisildadega. Kunagine kõrtsi- ja kauplusehoone sai uue katuse ja nüüd on seal seminariruumid ning pitsarestoran.  2014. aastal avati Oiul ka Võrtsjärve esimene ja seni ainus paaditankla. Suvel on sadamas avatud ka pisike jäätisekohvik. Mullu aga sai valmis ligi poole kilomeetri pikkune puidust postidele ehitatud matkarada, kust saab lummavaid järvevaateid  nautida igal aastaajal. Kõik see ilu on nimetatud Võrtsjärve vabaõhumuuseumiks.  

Üks sadamaarenduse eestvedajaid, osaühingu Oiu Sadam juhatuse liige Anmar Pihlak ütles, et kõik pole veel kaugeltki valmis ega saagi arvatavasti kunagi päris valmis. "Oleme valmis eksponeerima siin vanu paate, kalapüügivahendeid, inimeste lugusid, mis on seotud Võrtsjärvega. Juba praegu on meil siin vaatamiseks ka üht-teist peale fotonäituse, näiteks  Veeteede Ametilt saime kaks vana toodrit, mis on nüüd näitamiseks väljas. Loodame, et meie kogu täieneb inimeste abiga pidevalt."

Kui on muuseum, siis võiks seal olla vaatamiseks ka muud peale loodusvaadete. Nii pandigi tänavu kevadel matkarajale suurte tugevate puitraamide sisse tosin Kolga-Jaani hobifotograafi Leo Arneki loodusfotot. Samasuguste võimsate raamide sees asuvad ka infotahvlid, mis kõnelevad Võrtsjärvest, ning Oiu küla ajaloost ja tänapäevast. „Leo on mu hea tuttav ja kirglik fotograaf ja sealt see mõte mul tuli. Tahame seada nii, et see näitus ei jääks muutumatuks. Mõne aja pärast võiks need fotod jälle uute vastu välja vahetada," rääkis Pihlak vabaõhunäituse sünniloost ja lubas, et varsti peaks matkarada ka vahepeal eemaldatud valgustuse tagasi saama, et näitust oleks võimalik ka sumedatel suvelõpuõhtutel nautida.

Leo Arnekil endal on iga pildi juurde mõni põnev lugu rääkida ja selgub, et enamik pilte ongi tehtud lähiümbruses. Nii puu otsa roniv karupoeg, julge rebane, armuuimas metsisekukk kui udusulis kakupojad on kaamera ette jäänud Kolga-Jaani-Oiu-Leie kandis.

Võrtsjärve vabaõhumuuseumis on, mida vaadata. Loodetavasti leiavad inimesed vana kalurikülakese taas üles ja sellest saab Võrtsjärve pärl, mida tullakse uudistama nii lähedalt kui kaugelt.

 

Kristi Ilves,

toimetaja