Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Roheliste Rööbaste matkarada algab Viljandi külje alt

7. oktoobril oli selle sügise kõige vihmasem päev, kuid paras seltskond jalgrattureid oli siiski kogunenud Viljandi raudteejaama, et teha Roheliste Rööbaste matkarajal selle valmimise puhul üks ühine sõit.

Nii vallavanem Alar Karu kui linnapea Madis Timpson näitasid sportlikku eeskuju ja sõitsid matkajaterivi eesotsas, hoolimata aina tihenevast vihmasajust. Kuigi avamise puhul tehti kummardus kunagisele raudteele ning teed alustati Viljandi raudteejaamast ja lõpetati Kivi turismitalus, siis päris matkarada algab Kutsari ristmikult ja kulgeb sealt endise Sinialliku raudteejaamani Ramsi külje all, siis Sinialliku järvest ja ujumiskohast mööda ning Kivi turismitaluni välja. Sealt tuleb korraks pöörata suurele teele ja siis kohe paremale poole kruusateele, kus järgmised viis kilomeetrit viivad Loodi raudteejaamani.

Vanasti oli sellel teelõigul kitsarööpmeline raudtee  – siin liikus Mulgi ekspress, mis sõitis Viljandi ja Mõisaküla vahel. Rööpad võeti üles juba 1974. aastal, kuid raudteetamm seisab siiani tugevana. Kohalikud inimesed on seda juba aastaid kasutanud nii suusatamiseks, jooksmiseks kui ka matkamiseks. Viimastel aastatel oli aga loodus võimust võtnud ning rada võsastunud tammil kitsuke.

Paar aastat tagasi pakuti Viljandi vallale võimalust osaleda Eesti-Läti programmis Green Railways, mille eesmärk oli rajada vanadele raudteetammidele matkarajad nii Eestis kui Lätis. Vald võttis sellest võimalusest kinni ning nüüd on korrastatud vallas ligi 10 km, aga Eesti ja Läti peale kokku rohkem kui 290 km matkaradu, mis asuvad just vanadel kitsarööpmelise raudtee tammidel.

Viljandi maakonnast osalesid projektis veel Viljandi linn, endine Halliste vald ja Mõisaküla linn.

Projekti abiga on Viljandi vallas olev matkarada puhastatud võsast ja niidetud, madalatele kohtadele on veetud kruusa, korrastatud on Sinialliku ujumiskoht ja kaks silda on saanud uued käsipuud. Lisaks ootavad matkajaid iga kilomeetri järel vanadest liipritest kilomeetripostid, millel on tahvlid vanade fotode ja ajaleheväljavõtetega ajast, kui samal teel sõitis veel vedur koos vagunitega. Vaatamisväärsused on kaks säilinud raudteejaama – Sinialliku ning Loodi, mis on praegu kasutusel elamutena. Nende omanikud on uhkusega säilitanud kultuuriloolist pärandit, hoides alles raudteega seotud maamärke ja hooneid. Mõlemas raudteejaamas on ka infotahvel, kust saab lisaks lugeda fakte möödunud ajast.

Nii ratturid kui jalutajad on matkaraja juba enda jaoks avastanud. Loodame, et talvel saab mööda rada ka suusatada ja hea õnne korral Sinialliku järvel mõned uisutiirudki teha.

 

Kati-Katri Koppel,

Green Railways projektijuht