Valma küla
Valma küla on Võrtsjärve ääres ainuke küla, mis asub otse Võrtsjärve kaldal. Tegemist on väärika vanusega kalurikülaga, kus rahvastiku arv on olnud pidevas tõusus.
Valma piirkonna elujõulisus põhineb kogukonna ja naaberkülade koostööl. Valma on atraktiivne külalistele ning siinne romantiline rannaküla meelitab tagasi tulema nii omasid kui turiste. Valma on Viljandimaa aasta küla 2023.
Valma asub Võrtsjärve loodekaldal, Tartu–Viljandi–Kilingi-Nõmme maantee ääres 25 km kaugusel Viljandist ning 55 km kaugusel Tartust. Külast voolab läbi Tänassilma jõgi. Alates 11. juulist 2009 on Valma külal oma vapp ja lipp.
Küla keskpunkt
Küla keskmeks on infopunkt ja kalurituba, kus toimuvad kogukonna jaoks olulised sündmused (lasteringid, naisteklubi, kokandusring, raamatukogu, käsitööring, erinevad rühmatreeningud jpm).
Kui kellelgi tuleb idee midagi ära teha, on infopunkti uksed alati lahti ja saab kohe plaani pidama minna. Majapidamised on siinkandis hooldatud ja kenad, iga elanik annab oma panuse, et küla oleks ilus. Talviti on Valma kui tulesäras muinasjutumaa.
Külas toimetavad inimesed on tõeliselt energilised ja loovad ning eristuvad ka oma suurepärase koostöövõime poolest.
Ettevõtlus
Ettevõtlusmaastikul toimetavad Võrtsjärve kutselised kalurid, kellest 2/3 tegutsevad Valma külas. Valma sadama kaudu tuuakse järvest maale ca 75-80% Võrtsjärve kalasaagist. Lisaks tegutsevad siin põllumajandusettevõtjad (teravili, maasikakasvatus jne), turismiettevõtted (joogalaagrid, lastelaagrid, seikluspark, vaatetornid, kalesõidud, paadilaenutus jpm) ning jahiseltsid.
Traditsioonid
Valmas tähistatakse Eesti Vabariigi aastapäeva, vastlapäeva, emadepäeva, lastekaitsepäeva, kalurite päeva, tarkusepäeva, jõule, aastavahetust, samuti toimuvad erinevad väljasõidud, koostööpäevakud. Koostöös teiste küladega toimub avatud kalasadamate päev, jaanipäev (kogukonnapäev), Võrtsjärve festival, Võrtsjärve laevakohvikute päev ja angerjafestival.
Küla lugu
Infopunktis on võimalik tutvuda Valma ajalooga (Valma mees). Peale selle peetakse iga-aastast küla kroonikat ning infopunktis asub ka külalisteraamat. Infopunkti hoovis asuvas kaluritoas eksponeeritakse ajaloolisi kalapüügivahendeid ning sealsamas asub ka püstkoda, milletaolises elas ka „Valma mees". Külas asub kaletehas, kus kohalikud mehed on valmis ehitanud 3 kalepurjekat (Paula, Laura ja Liisu), millega hoitakse ja tutvustatakse vanu traalpüügi traditsioone, mis on omased ja ainulaadsed ainult Võrtsjärvele.
allikas: Viljandi Valla Teataja maikuu 2023 number
Fotod: Liia Sirel