Täisealise isiku ja lapse eestkoste
Justiitsministeeriumi ja Pärnu Maakohtu koostööna on valminud veebileht, kus saab teavet ja juhiseid eestkostjate õigustest ja kohustustest - https://eestkostja.kohus.ee/.
Eestkostja on inimene, organisatsioon või kohalik omavalitsus, kelle on määranud kohus. Eestkostja ülesanne on eestkostel oleva lapse või täisealise isiku abistamine, kaitsmine, esindamine ja heaolu tagamine.
Lapse eestkoste eesmärk on pakkuda lapsele, kellel puuduvad hooldusõigusega vanemad, kohast ja asjatundlikku hoolitsust ning kaitsta tema õiguseid ja huve.
Täiskasvanud inimesele seatakse eestkoste, kui ta ei suuda vaimse tervise tõttu oma tegusid juhtida ega nende tähendusest aru saada. Seaduse kohaselt on eestkoste seadmise alused vaimuhaigus, nõrgamõistuslikkus või muu psüühikahäire.
Eestkoste määrab kohus. Eestkostja on oma ülesannete piires eestkostetava seaduslik esindaja.
Eestkoste seadmiseks võib kohus menetluse alustada eestkostet vajava täisealise isiku elukohajärgse kohaliku omavalitsuse või täisealise lähedase isiku avalduse alusel ja omal algatusel, kui kohtuni on jõudnud teave eestkostet vajavast isikust.
Viljandi Vallavalitsus on loonud videomaterjalid, mis aitavad vastata eestkostega seotud kõige sagedamini esitatavatele küsimustele.
Videotes käsitletakse järgmisi teemasid:
- Kliendi lähedase pöördumine eestkostespetsialisti poole
- Milliseid teenuseid pakub Viljandi Vallavalitsus eestkostetavatele?
- Sotsiaalkindlustusameti erihoolekandeteenuste tutvustamine
- Kuidas esitada eestkostja aruannet?
Täisealiste eestkoste teemadel tekkivate küsimuste korral võta ühendust sotsiaaltöö spetsialistiga Aigi Pihlak, Aigi.Pihlak@viljandivald.ee, 512 3120.
Laste eestkoste teemadel tekkivate küsimuste korral võta ühendust eestkoste spetsialistiga Keddi Jürgen, Keddi.Jyrgen@viljandivald.ee, 5301 1316.