Muuseumid Viljandi vallas

Tarvastu muuseum

Postiaadress: Posti 52b, Mustla alevik,69701 Viljandimaa

Telefon 5356 7167
e-mail: tiina.torim@viljandivald.ee

Tarvastu raamatukogu ja muuseumi Facebooki leht

Esimese korruse näitusesaalile on ligipääs liikumispuudega inimestele.

 

Tarvastu muuseum on avatud:

  • E, K, N, R 9-17
  • T               9-18
  • L               9-14
  • Pühapäeval suletud

 

Püsiekspositsioon "Tarvastu kihelkonna varasem ajalugu"


Tänapäeval on keeruline tagantjärele kindlaks teha, kust ja millal tulid praeguse Tarvastu valla aladele päris esimesed asukad ning milline oli nende eluolu. Suurem osa  ajaloolisest teabest  põhinebki teadlaste omavahelistel kokkulepetel ja nii otsustasid ka näituse korraldajad võtta lähtepunktiks selle, mis tundub 21. sajandil tagasi vaadates kõige olulisem. Selleks on EESTI TALU. Said ju talurahva tegemistest siinkandis alguse ärkamisaegne rahvuslik liikumine, Aleksandrikooli idee, kihelkonnakoolid ja laulukoorid, näiteringid ja põllumajandusühistud. Talu päriseks ostnud peremehed olid ärksa mõtlemisega, väärtustasid eesti keelt ja eesti meelt ning püüdsid anda oma lastele võimalikult head haridust. Kaugel see omariikluse nõudminegi niisugusest mõtteviisist enam oli!

 

Näituse keskmes ongi  kohalik taluelu oma kõigi tahkudega:  talutööd, tööriistad, kaunid ja kordumatud rahvariided ning  mulgi keel ja kultuur. Selle kõrval leiavad kajastamist Mustla kujunemine, Tarvastu ordulinnuse ajalugu, kohalike mõisnike Mensenkampffide perekonnalugu, koolihariduse andmise algus ja esimesi talunikke ühistegevusse koondavad organisatsioonid. Lühikese ülevaate saab ka Tarvastu-mailt pärit kultuuritegelaste elust ja tegevusest.

 

 

Tarvastu Käsitöökoda

 

Tarvastu käsitöökoda avas uksed 2009. aasta jaanuaris.  Kohe algusest peale on ruumid kujunenud mõnusaks kooskäimise kohaks.  Ka Tarvastu ümbruskonna käsitööhuvilised on maja üles leidnud. On toimunud mitmed käsitöökursused, kus on õpitud helkurite, Tarvastu kirivöö, randmekatete valmistamist, proovitud kangakudumist ning saadud näpunäiteid lauakatmisest.  Renoveeritud hoone on hea auraga ning ruume on renditud ka erinevate ürituste läbiviimiseks. On peetud sünnipäevi, nõupidamisi, ümarlaudu, koolitusi ja kogunetud muudele lõbusatele koosviibimistele. Avatud on väikene müügilett, kust leiab kingituseks originaalseid käsitööesemeid.

 

  • Aadress: Posti 52b/1, Mustla alevik, 69701 Viljandimaa
  • Avatud: T 13.00 - 17.00, K 09.00 - 17.00 ja N 14.00 - 17.00
  • Tel. 436 6262
  • Tarvstu Käsitöökoja Facebooki leht
  • Koja perenaine: Krista Tafenau
  • Info: tarvastukasitookoda@gmail.com

 

Veski talu

 

 

  • Aadress: Veski, Vissuvere küla, Viljandi vald, 70311 Viljandimaa
  • Kontakt: Aivo Jurak, tel 5241299
  • FB lehekülg

 

Veski talu korraldab iga aasta maikuu viimasel pühapäeval Käsitöö- ja vanavarapäeva, kus kaubeldakse traditsiooniliste laadakaupadega, saab näha eksootilisi kodulinde ja tutvuda vanatehnikaga. Veski talu magasiaidas saab kahel korrusel vaadata käsitöö- ja vanavaranäitust ning iluaias rosaariumi. 

 

Veski talu on võistluse «Eesti kaunis kodu» 2015. aasta laureaat.

 

 

Heimtali muuseum

 

  • Aadress: Kääriku/1, Heimtali küla, Viljandi vald, 71102 Viljandimaa 
  • Avatud: T-L 9.00 - 17.00
  • Koduleht
  • Piletiinfo, täispilet 4 eurot, sooduspilet 2 eurot. 

Püsinäitus Heimtali muuseumi mitmekihilistest kogudest kätkeb endas nii saja-aasta taguseid koolikombeid, vanu dokumente kui ka lähiümbrusest pärit tööriistu. Eriti rikkalik on aga rahvusliku tekstiili kogu ning rahvakunsti-, kodukultuuri- ja kunstiaineline raamatukogu. Laste mängutoas ootab terve hulk kindamustrites kootud põrsaid, koeri, kasse ja teisi koduloomi.

Muuseumi kirstud, kummutid ja kapid on pungil kindaid ja sokke, pulma- ja saanitekke, pitse ja seelikuid, mille mustrid ja meisterlik teostus rõõmustavad nii asjatundjaid kui kõiki teisi huvilisi. Neile, kellel silmad rahvakunstist särama löövad, teeme kirstud-kapid lahti. Avastamist jätkub.

Püsinäituse kuraator ja kujundaja on Anu Raud.

 

Muuseumi ajalugu

Heimtali muuseum asub vanas külakoolis, mis valmis 1864. aastal. Samaaegselt toimis kool ka külarahva kooskäimise kohana. 1932. aastal kolis kool Heimtali mõisasse, kus asub tänapäevani. Vana koolimaja kohandati aga eluhooneks. 1980. aastate keskpaigas rajati hoonesse kohalikku elu tutvustav muuseum.

1991. aastal asutas Anu Raud oma isa tallu tekstiiliesemete muuseumitoa. Peagi laienes see vanasse Heimtali külakoolimajja ning liitus sealse muuseumiga.

Muuseumikogud sisaldavad kohalike koolieluga seotud materjale ning lähiümbrusest pärit tööriistu, lisaks kapi- ja kirstutäite kaupa rahvuslikke tekstiilinäiteid Mulgimaalt ja Kihnust. Miks võib Kihnu seelikuid Mulgimaal näha, see on jälle omaette lugu, mida saab soovi korral koha peal kuulda.

Tegemist on koduloolise muuseumi9ga, mille kogu väärtus seisneb eeskätt selles, et esemed on jäänud kohta, kus neid kunagi valmistati ja kasutati. Külastajal võiks tekib tunnetus sajandi tagusest elust, mil inimese maailm piirduski suuresti vallaga, kuhu ta oli sündinud ning kui üleilmastumine sõnana oli veel välja mõtlemata.

Eesti Rahva Muuseumi 100. juubeli puhul kinkis Anu Raud Heimtali koduloomuuseumi Eesti riigile. Kultuuriminister kinnitas 27. mai määrusega ERMi põhimääruse muudatuse, mille alusel sai Heimtali koduloomuuseum alates 1. juunist 2010 ERMi struktuuriüksuseks kui "ERMi Heimtali muuseum".