Mulgimaa soome-ugri kultuuripealinna aastal

Mulgimaa pole veel enne olnud nõnda jõuliselt ja uhkelt pildis kui tänavu. Kõik see on tänu ühistele eesmärkidele ja nende nimel tegutsemisele, et tutvustada siinset kultuuri ja ajalugu ning toetada kohalikku ettevõtlust. Et Mulgimaa võlu ja hiilgus kestaks igaviku.

Mida tähendab tänavune Abja-Paluoja soome-ugri kultuuripealinna tiitel Mulgimaale?

On toonud kunsti ja tooteid

Et soome-ugri kultuuripealinna aasta peateema on mulgi muster ja käsitöö, tekkis Karksi-Nuia kultuurikeskuse naistel väärt mõte kududa kogukonnaga üheskoos valmis vaip. Tänaseks on hõimuvaip juba kolme ja poole meetrine ning pikkust kogub see veel kahe kuu jooksul, misjärel läheb esimesele väljapanekule Mulgi peol.

Mulgi Pruulikoda pruulis kultuuripealinnale päris oma õllesordi „Hõimlane. Pajumäel on valminud vepslaste pulma kohupiim ning Abja päevakeskuses kõigi Mulgimaa viie kihelkonna mustritega padjad, toolid ja lauad mulgi mustriga, saunalinad, lõikelauad, savinõud, kotid ja pajakindad.

Juuli on Mulgimaal täis põnevaid üritusi

Abja-Paluoja kui Mulgimaa pealinn, võõrustab 16.-18. juulini 33. Abja suvepäevi. Toimub kodukohvikute päev, kontserdid, peoõhtu Terminaatori ja RetroKiirabiga ja viimasel päeval kujuneb põnevaimaks vaatemänguks paadiralli ja haabjate võidusõit. Juuli lõpus on meil aga võimalus ja suur au tutvustada pärandturismi seminaril Mulgimaa turismistrateegiat.

Juuli üllatab veelgi. Legendaarsed, eripalgelisi kultuuri-, spordi- ja vabaajasündmusi tulvil Tõrva Tule-Päevad ootavad festivalimöllust osa saama. Festivali kulminatsiooniks on 25. juuli õhtul toimuv Tõrva Tulede Öö, kus Tõrva kesklinnas ümber Veskijärve lookleval valguskunsti- ja muusikarajal saab näha ainulaadseid valgusinstallatsioone, kuulata maagilisi helisid ning põlema süüdatakse suurim lõke, mida Eestis sel aastal nähtud. Samal ajal toimub Mulgi vallas III Mulgi Söögi Vestivali Mulgi Pruulikojas Kõvakülas, Kiini-Hansu talu õues ja ruumides, kus võimalik maitsta mulgipärast toitu ja jooke.

Kuuendat Mulgi pidu „Mia ja sia ütekuun" oleme pidanud koroonaviiruse tõttu juba kaks korda edasi lükkama. Mulkidena oleme jonnakad, mistõttu lubame, et kauaoodatud Mulgimaa traditsioone, kombed ja pärimust tutvustav kogu pere laulu- ja tantsupidu toimub ja peetakse hõimrahvastega maha 31. juulil Karksi mõisapargis. Oleme seda pikalt ette valmistanud. Tegelikult algab pidu juba varem, 24. juulil, kui Mulgi peo tuli viiakse koos mulkide ja hõimurahvaste esindajatega igasse kihelkonda ja süüdatakse Mulgimaa kõrgeimas tipus, Härjassaare mäel. Just nagu suurel laulupeol, rändab suur peotuli üle kogu Eestimaa.

4. septembril ootab kõiki huvilisi rikkalik soome-ugri rahvaste toidu tänav ja käsitöölaat.

Rohkem infot leiad soome-ugri kultuurisündmustest veebilehelt mulgimaa.ee ja Facebookist  Soome-ugri kultuuripäälinn 2021.

Ave Grenberg,

Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja ja kultuuripealinna programmi eestvedaja