Esinduslikul kultuuripäeval meenutatakse suurmees Villem Reimanit

Kolga-Jaani Villem Reimani nimelises Rahvamajas tähistatakse 28. juulil algusega kell 15 avatud kultuuripäevaga 130 aasta möödumist Villem Reimani poolt koguduse raamatukogu asutamisest ning Villem Reimani Kolleegiumi 20. tegevusaastat.

Kultuuripäeva raames peetakse kõnekoosolek, kus arutletakse meie kultuuriloo ja koduloo teemadel, meenutatakse Eesti rahvusliku liikumise ühe olulisema juhi, viljaka kirjamehe Villem Reimani tegevust ning antakse ülevaade Villem Reimani Kolleegiumi panusest Eesti kultuuriloo jäädvustamisel. Esilinastub režisöör Tarmo Piiri dokumentaalfilm "Villem Reimani Kolleegiumi 20 aastat".

Villem Reimani Kolleegiumi asutasid 2002. aasta 28. juulil Kolga-Jaanis grupp kultuuritegelasi ja Eesti elu edendajaid. Kolleegiumi eesmärgiks seati Villem Reimani kirjaliku pärandi koondamine, välja andmine ning esitlemine, Reimaniga seotud paikade tähtsustamine ning esile toomine. 20. tegutsemisaasta jooksul on taastatud Tartus Toomemäel Villem Reimani monument, paigaldatud mälestustahvlid Villem Reimani sünnikohta Kõpu Tipu külas, Pauna talu seinale ning Kolga-Jaani uue pastoraadi seinale. Korraldatud on konverentse ja raamatuesitlusi, välja antud stipendiume Reimani pärandit uurinud õpilastele. 20. aasta vältel on avaldatud 14 raamatut ning üks helikogumik, mis kajastab Reimani algatatud rahvalaulude kogumise tegu. Villem Reimani Kolleegiumi liikmed läbi 20. aasta: Andres Andresen, Mart Laar, Piret Noorhani, Hovard Nurme, +Urmas Petti+, Tarmo Piir, Kristjan Raba, Tiit Rosenberg, Hando Runnel, Helir-Valdor Seeder, Anti Sepri, Tarvo Siilaberg, Ants Tooming, Tiia Tulviste, +Peeter Tulviste+.

Kultuuripäeval esinejate hulgas on kirjanik ja kirjandusteadlane Rein Veidemann, tekstiilikunstnik Anu Raud, rahvamuusik ja kultuurikorraldaja Piret Aus ning Villem Reimani Kolleegiumi liikmed Tartu Ülikooli kaasprofessor Andres Andresen, Tartu Ülikooli emeriitprofessor Tiit Rosenberg, Tartu praost Ants Tooming. EELK Kolga-Jaani kirikus esitab ansambel Triskele Kolga-Jaani vanu vaimulikke laule, kontserdile eelneval palvusel teenib Kolga-Jaani koguduse õpetaja Peeter Parts.

Kolga-Jaani kultuuripäev on osa käesoleva raamatukogude aasta kultuuriprogrammist. Sündmuse programmiga saab lähemalt tutvuda SIIN