Uudised ja teated

« Tagasi

Holstre küla on AASTA KÜLA 2019 kandidaat

Viljandist kolmeteistkümne kilomeetri kaugusel Rõngu maantee ääres asuv Holstre küla kandideerib AASTA KÜLA 2019 tiitlile.

Külaliikumise Kodukant juhatuse liikme Krista Habakuke sõnul kandideerivad tiitlile möödunud aasta lõpul valitud ja selle aasta alguses valitavad aasta külad kõigist Eesti maakondadest. Hindamiskomisjon on oma tööd teinud maikuu algusest ja 8. juulil külastab Holstret vabariiklik hindamiskomisjon eesotsas Riigikogu spiirkiga.

"Tänavuse aasta küla valimise üheks märksõnaks on kahtlemata elujõulisus. Me otsime külasid, kus juhtmõtteks on koostöö nii külasiseselt kui ka teiste küladega, on paika seatud eesmärgid ja ühised tegevused," kõneles Habakukk.  Tema sõnul  on oluline just külade tegevus pärast haldusreformi, mis senise harjunud olemise pea peale pööras. "Külad, kus muutusi võimalustena nähakse, ei pea kartma hääbumist või ääremaastumist ning jätkavad ka reformijärgselt hoogsat tegutsemist," usub Habakukk.

Viimastel aastatel on Holstres taas aktiivsemalt tegutsema asunud kohalik kogukond - nii endised kui uued elanikud. Koos on tehtud talgusid nii järveääre kui külaseltsi käsutuses oleva Magasiaida korrastamiseks. Viimati rajati uhke külatähis mis ka talvel tänu valgustahvlile silma paistab ning püstitati piirkonda tutvustav kaart. Aasta jooksul korraldatakse mitmeid sündmusi ning järgmisena ongi tulemas Holstre külapäev 20.juulil koos peoõhtuga, teatriõhtu Magasiaidas 21.juulil ja Holstre triatlon 4. augustil. 

Järve äärde on rajatud spordi- ja mänguväljak, kus lapsed saavad turnida. Järveäärne rannaala on muutunud tänu uute pinkide, prügikastide, rattahoidjate ja valgustuse paigaldamisele populaarseks puhkealaks. Kohalike suureks rõõmuks saab suvel korda ka Holstre võrkpalliplats. Seda tänu Võrkpalli Liidu projektile „Võrguplatsid korda", kus 32 kandidaadi hulgast valis žürii välja 6 ja Holstre osutus valituks.

Külas tegutseb Holstre kool, kus on lapsi õpetatud 186 aastat, avatud on ka lasteaed ning raamatukogu. 18. sajandist pärit Holstre mõisa magasiait on korrastatud ja kasutusel külamajana. Holstre-Pollis asub maakonna spordi- ja vabaajakeskus, mis on eelkõige tuntud suusakeskusena.

Holstre oli üks Eesti rahvusliku ärkamise keskusi 19. sajandil. Teada on palvekirjade aktsiooni algatamine, samuti Eesti Aleksandrikooli idee, mille sõnastas esimesena Pulleritsu koolmeister Jaan Adamson.

"Siin on hea paik elamiseks – toredad inimesed, mitmekesine loodusmaastik, samas on vajalik taristu olemas ning suurepärased vaba aja veetmise võimalused. Piirkonna väärikas ajalugu ja siit pärit ärkamisaja tegelased on nagu kirss tordil. Siin lihtsalt elavadki väga tegusad ja toredad inimesed, kellega on vahva koos toimetada ja kodukohale veelgi rohkem väärtust luua," lausus Katrin Kivistik ja kutsus üles juunis algaval aasta küla rahvahääletusel portaalis menu.err.ee Holstre poolt hääletama. Eestimaa aasta küla2019 tiitli saaja kuulutatakse välja 26. juulil toimuval Eesti Külade Maapäeval.