Uudised ja teated

« Tagasi

Kirjanik Nikolai Baturini ekspositsiooni avamine ja viimase teose esmaesitlus

Laupäeval, 30. novembril kell 12.00 avatakse Tarvastu muuseumis sel kevadel lahkunud kirjanik Nikolai Baturini elu ja loomingut avav interaktiivse osaga ekspositsioon. Sellele järgneb Mustla rahvamajas kirjaniku viimaseks jäänud teose, eluloolise „Maskide defilee" esmaesitlus. Muusikalise tervitusega esineb Nikolai Baturini luulet viisistanud Anu Taul, „Maskide defilee" saamislugu tutvustab kirjanik Berk Vaher ja katkendeid raamatust loeb mulgi murde õpetaja Kristi Ilves.

Idee luua Tarvastu aukodanik Nikolai Baturinile (5. august 1936–16. mai 2019) eraldi ekspositsioon sai alguse kirjaniku testamendist, millega pärandas Tarvastu Muuseumile oma legendaarse, mõisnik Karl von Mensenkampffi majapidamisse kuulunud kirjutuslaua ja teisi oma loometööga seotud esemeid. Kirjaniku perekond lisas omalt poolt laikanahkse kasuka, põhjapõdra nahast tallaga suusad jt haruldusi ja pakkus välja idee luua eskpositsioonile ka interaktiivne osa, mis oleks suunatud mh nooremale kirjandushuvilisele. Nii avanebki 30. novembril ekspositsioon, mis toob lisaks põhjalikule ülevaatele kirjaniku loomingust esmakordselt avalikkuseni põnevaid kirjaniku elu ja loominguga seotud fakte, lugusid ja rikkaliku fotogalerii. Lisaks saab multimeediakioskist vaadata Baturiniga seotud telesaateid ning kuulata tema sõnadele loodud laule, raadiosaateid ja murdeluulet nii autori enda kui tuntud Eesti näitlejate esituses.

Nikolai Baturin oli tuntud eesti ja mulgi kirjanik, Kultuurkapitali elutööpreemia laureaat, Valgetähe V klassi teenetemärgi ja Viljandimaa vapimärgi kavalerMitmeid tema romaane on kirjanduskriitikud hinnanud Eesti kõigi aegade ilukirjanduse paremikku kuuluvaks.