« Tagasi

Holstre püüab aasta küla tiitlit

Viljandi-Rõngu maantee äärde jääv Holstre küla on möödasõitjale ehk silma jäänud eelkõige tänu vanale ja väärikale magasiaidale ning säravkollasele külapoele. Tubli külakogukond on aga asja nii kaugele viinud, et tänavu kandideerib just see Mulgimaa külake Eesti aasta küla tiitlile.

Jaanuaris andis ühendus Kodukant Viljandimaa teada, et tänavune Viljandimaa aasta küla on Holstre külade piirkond, mida esindab Holstre Pere Selts. Nüüd käib Holstres vilgas tegevus, et antud tiitlit väärikalt kanda ja teiste maakondade parimatele küladele aasta küla valimisel tugevat konkurentsi pakkuda. Õnneks pole jõudude koondamine keeruline, sest kogukond on harjunud juba aastaid koos tegutsema.

Üks seltsi eestvedajaid, Katrin Kivistik rääkis, et Holstre Pere Selts on tegutsenud juba 21 aastat, edendades kogukonna ühistegevusi ning kirjutades ja viies ellu projekte. "Meie peamine eesmärk on arendada elu külas nii, et endal oleks hea siin olla ja külalistel tore tulla," lausus Kivistik. 

Seltsi kuulub 40 liiget, neist aktiivseid on üle 20. Uued elanikud ja Holstresse tagasi tulnud inimesed on andnud külaelule uut hoogu. "Meie seltsi tegevus on väga mitmekülgne: korraldame traditsioonilisi rahvakalendri üritusi ja spordiüritusi, mis on kõigile jõukohased. Holstres tegutseb juba 14 aastat rahvatantsurühm Kuremari," kirjeldas Kivistik.

Holstrest palju kaugemalgi on teada-tuntud ja hinnatud näiteks jüriööjooks ümber Holstre järve, uisurada ja jääkarussell Holstre järvel, Holstre triatlon, kolmekuningapäeva ööuisutamine koos kokku kogutud kuuskedest lõkkega, Viljandi kitarrifestivali lõpukontserdid magasiaidas, külapäev jpm.

Järve äärde on rajatud spordi- ja mänguväljak, kus lapsed saavad turnida. Järveäärne rannaala on muutunud tänu uute pinkide, prügikastide, rattahoidjate ja valgustuse paigaldamisele populaarseks puhkealaks. Kohalike suureks rõõmuks saab suvel korda ka Holstre võrkpalliplats. Seda tänu Võrkpalli Liidu projektile „Võrguplatsid korda", kus 32 kandidaadi hulgast valis žürii välja 6 ja Holstre osutus valituks.

Külas tegutseb Holstre kool, kus on lapsi õpetatud 186 aastat, avatud on ka lasteaed ning raamatukogu. 18. sajandist pärit Holstre mõisa magasiait on korrastatud ja kasutusel külamajana. Holstre-Pollis asub maakonna spordi- ja vabaajakeskus, mis on eelkõige tuntud suusakeskusena.

Holstre oli üks Eesti rahvusliku ärkamise keskusi 19. sajandil. Teada on palvekirjade aktsiooni algatamine, samuti Eesti Aleksandrikooli idee, mille sõnastas esimesena Pulleritsu koolmeister Jaan Adamson.

"Siin on hea paik elamiseks – toredad inimesed, mitmekesine loodusmaastik, samas on vajalik taristu olemas ning suurepärased vaba aja veetmise võimalused. Piirkonna väärikas ajalugu ja siit pärit ärkamisaja tegelased on nagu kirss tordil. Siin lihtsalt elavadki väga tegusad ja toredad inimesed, kellega on vahva koos toimetada ja kodukohale veelgi rohkem väärtust luua," lausus Katrin Kivistik ja kutsus üles juunis algaval aasta küla rahvahääletusel portaalis menu.err.ee Holstre poolt hääletama. Eestimaa aasta küla2019 tiitli saaja kuulutatakse välja 26. juulil toimuval Eesti Külade Maapäeval.

Kristi Ilves,

Toimetaja

 

Pildil: Küla talgupäeval 4. mail valmistati ja paigaldati Holstre järve äärde õueraamatukogu. Fotol on talgulised Madis Takel ja Margot Suija.

Foto: Kristi Ilves


Noortekeskuste ruumide rentimiseks võta ühendust kohaliku noorsootöötaja või noortekeskuse juhatajaga. Ruumide rentimise hinnakiri on järgnev:

Ruumi nimetus

kuni 3 tundi eurodes

tunni tasu eurodes

(4-8 tundi)

päeva tasu eurodes

Tarvastu noortekeskus

60

18

200

Kolga-Jaani noortekeskus

40

12

120

Saarepeedi noortekeskus

40

12

120

Ramsi noortekeskus

40

12

120

         Paistu noortetuba

40

12

120