« Tagasi

Tartu rahu 100. aastapäeva tähistati kogu vallas

2. veebruaril tähistati Tartu rahu 100. aastapäeva Paistus, Kärstnas, Lalsil, Kolga-Jaanis ja Viiratsis. Mõni päev varem olid aastapäeva üritused ka Heimtalis, Mustlas, Leies, Saarepeedil ja Tänassilmas. 
 
Paistu Vabadussõja ausamba juures rääkis abivallavanem Ene Saar, et Tartu rahuleping oli Eesti Vabariigi esimene rahvusvaheline leping, millega lõpetati Vabadussõda ja määrati Eesti idapiir. „Eesti Vabariik oli jõudnud täieõigusliku riigina maailma riikide perre. Ajaloolaste arvates oli tegu Eesti poolt vaadatuna ülimalt õigeaegse ja oskuslikult sõlmitud lepinguga, mis on meid toonud  tänaseks vabasse Eestisse," ütles Saar.  
 
Kolga-Jaani kontsert-aktusel rääkis rahulepingu erakordsusest Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder. Ajalooliste raamatute autor Heiki Raudla lisas, et pikalt kulgenud rahuläbirääkimistel olid suured vastasseisud.  
 
„Vene kindral teatas ühel hetkel, et kui te järgi ei anna ja meie tahtmist ei tee, siis me võtame selle Tallinna ära. Kindralmajor Jaan Soots vastas, et te võite ju unistada sellest, aga ma arvan, et me saame Peterburiga enne hakkama. Ja peale selle tundub teil üldse olevat raskusi iseenda valitsemisega. Ega te muidu poleks omal ajal  kutsunud varjaage appi Venemaad valitsema," jutustas Raudla. 
 
Aktusel kõlas pillimuusika, ilusaid isamaalisi ja pühalikke laule laulsid koolilapsed ning Kolga-Jaani ja Tarvastu ühendkoor. Meeldejääv üritus päädis perenaiste seltsi imemaitsvaid roogasid mekkides.  
 
Made Laas
Viljandi vallavalitsuse avalike suhete nõunik
 
Foto: Made Laas