« Tagasi

Meeldejääv aastavahetus Stockholmis 

Teatud asjade kokkulangemine ja hea tahe viis Saarepeedi rahvamuusikuid esinema Stockholmi Eesti Maja restorani aastavahetuse peole.  
 
Sõiduga alustasime 30. detsembri pealelõunal bussiga Tallinna poole. Kaasas reisikohvrid ja pillikohvrid, oli see paras katsumus vedada raskeid pillikohvreid laeva 8. korrusele. 
 
 Hommikul kohale jõudes tervitas Stockholmis meid imeilus päikesepaisteline ilm. Mõelda –  kuupäev 31.12.2019, kuid kajutist välja vaadates tundus, et oleme jõudnud soojale maale!  
 
Soe vastuvõtt 
 
Sadamas ootas meid omaküla tüdruk Ly, kes organiseeris meile taksod Eesti Majja, kus ootas meid hea perenaine ja omanik Piret. Olime Stockholmi keskklinna heas rajoonis ja hotellini ainult 100 meetrit.  
 
 Kohe hakkas kibekähku pillide üles panemine ja proovide tegemine. Nagu fotodelt näha, on kapelli koosseis Rootsi reisuga natuke kosunud.  Projekti põhiselt lisandus kapelli hõbehäälne tüdruk Ly ja ja teine sametise häälega tüdruk Katrin, kes laulab põhikohaga Mulgi kooris.  
 
Aga iganädalaselt käivad koos harjutamas kapelli alustala  Arvo, kohusetundlik Meelis, hea Leo ja juhendajana täpne Tarmo, tubli Maret ja viimati lisandus kapelli heatahtlik Ellu.   
 
Head eesti toidud 
 
Õhtusöök Eesti Majas hakkas traditsioonilise eesti toidu – praeliha, verivorstide, hapukapsaga. Kõhud eestlase kombel head ja paremat täis, asusid rahvamuusikud mängima.  
 
Publikuks olid eestlased oma rootslatest kaaslastega ja võttis aega, enne kui aru hakkasid saama, kes räägib eesti keeles, kes rootsi keeles.  
 
Nagu eestlastele ikka omane, kõigepealt ei saa vedama, pärast ei saa pidama! Huvitav oli jälgida, kuidas rootslased reageerisid eesti muusikale. Kes filmis, kes proovis kaasa tantsida. Rootslastel on tantsimisel natuke teistmoodi takt ja eestlastel teine taktimõõt, aga hakkama saadi.  
 
Uus aasta saabus kaks korda 
 
Uut aastat saime vastu võtta kaks korda, kõigepealt Eesti aja järgi ja siis Rootsi aja järgi. Hea tunne oli laulda Eesti riigi hümni aastavahetusel koos rootslastega. Ja kui saabus Rootsi aja järgi uus aasta, läksime Stockholmi linna tänavale Barnhusbroni suurele sillale, kus rootslastel on kombeks koguneda aastavahetusel.  
 
Minu jaoks uskumatult rahulik, väärikas ja ühtegi purjus inimest ei näinud. Ilutulestik oli väga tagasihoidlik, niipalju kui inimesed ise lasid rakette. Tuppa tagasi minnes ootas meid šampuselaud maasikatega!    
 
Järgmisel päeval jõudsime veel Stockholmi vanalinna külastada, kus turiste palju ja meeleolu ülev. Tänasime oma lahkeid võõrustajaid, kes meiega koos sõitsid tagasi Eestimaa poole.  
 
Oleme nüüd väga heade emotsioonide ja suurepärase võimaluse võrra rikkamad ning hea meeleolu terveks aastaks on garanteeritud.  
 
Tänan kõiki pillimehi ja nende kaasasid ning sõpru, olite lihtsalt võrratud!  
 
  
 
Autor: Ille Mirka
Saarepeedi rahvamaja juhataja  
 
Foto: Ille Mirka 
 
 
 
Allkiri: Saarepeedi kapell esines aastavahetusel Stockholmi Eesti Majas.