« Tagasi

Viljandi ja Bippeni valda seob 15 aasta pikkune sõprus

25. juulil oli plaanis tähistada pidulikult Viljandi ja Bippeni valla 15 aastast koostööd, kuid mõlemaid osapooli tegi ettevaatlikuks koroonaviiruse levik. Nii tähistasid partnerid aastapäeva kodus – eestlased Paistus ja sakslased Bippenis, ning tervitasid ja õnnitlesid aastapäeva puhul üksteist video teel.

Koostöösuhted ulatuvad aastasse 2005, kui Bippeni vallavanem Helmut Tolsdorf ja Paistu vallavanem Ene Saar  kirjutasid Bippenis alla koostööleppele. Paistu vald ühines 2013. aastal Viljandi vallaga ning 2014. aastal kirjutasid Arumetsa saarel toonane Bippeni vallavanem  Tolsdorf ja Viljandi vallavanem Saar alla uuele koostööleppele.

Oleme alati  koostöö aastapäevi pidulikult tähistanud, kuid koroonaviiruse tõttu tegime seda seekord eraldi. Kui muidu oli plaanis rajada ühiselt Paistu spordiväljakule esmakordselt Bippenis nähtud ja seal mängitud Bauerngolf (Talupoja golf), siis nüüd rajasime selle Paistu kultuuriseltsi  eestvõtmisel ilma sõpradeta.

Haarav golfivõistlus 

25. juuli õhtul pidasime maha I Paistu maarahva golfiturniiri, kus võistlesid vallavalitsuse, Paistu kultuuriseltsi, pereseltsi Paistel ja Saimre Agro võistkonnad.  Võitjaks  69 löögiga  8 punkti läbimisel  õnnestus tulla vallavalitsusel, kus mängisid Alar Karu, Ene Saar, Kevin Paavo ja Vivika Virgu.

Kaotajaid võistlusel polnud, sest  kõik said lõbusalt liikudes ja midagi uut kogedes hea tuju ning lisaks ka veel auhinnad. Golfiraja ehitamist ja võistluse korraldamist toetasid Saimre Agro, Viljandi vallavalitsus, Karula Lihatööstus, Ursula Griwenka,  Viljandi vallas asuvad savikojad, Juhan Änilane, Ene Saar, Piia Mänd, Hiie Allvee ja Tarvo Prinzmann.

Koostöö aspektist ongi tore see, et  meie külakiige näitel ehitati ka Bippenisse kiik ning meie rajasime lihtsate vahenditega selle lõbusa golfimängu, mille läbimisel saab kasutada oma fantaasiat.

15. aastapäeva tähistamisest saatsime saksa sõpradele videotervituse, kus kõnelesid inimesed, kes on sõprussuhtesse oma panuse andnud. Muusikalise tervitusena edastasime Ainar ja Ain Arula lõõtspillidega saadetud laulu "Läänemere lained", sest on ju Läänemeri meie riike ühendav. Skandinaavia, soome, hollandi ja saksa kultuuriruumis kutsutakse merd  Idamereks, mitmetes maades  Balti mereks. Meie videotervitust saab vaadata  valla kodulehe teadete alt (video autor Andre Allese).

Koostöö pakub elamusi

On tore tõdeda, et oleme koostöö jooksul loonud palju isiklikke sidemeid, sagedased suhtlemised  on tavapärased. Eriti meeldejääv oli mulle kui koostöö algatajale 10. koostöö aastapäeva tähistamine Bippenis, kus  sealse vallavanema Helmut Tolsdorfiga lennutasime taevasse kaks tuvi, mis on sõpruse ja rahu sümbolid.  Vajame me ju siin maailmas kõige enam rahu ja sõprust, ning häid sõnu ei ole kunagi meie ümber liiga palju.

Olen kindel, et täiskasvanute ja noortevaheline koostöö kestab veel kaua ja pakub elamusi paljudele inimestele nii meil kui ka Bippenis.

Ene Saar,
koostöö koordinaator 2005-2020

Foto: Andre Allese

Eestlased tähistasid Viljandi ja Bippeni valla koostöö aastapäeva Paistus.