« Tagasi

Raamatukogude uksed on lahkelt avatud

Kuigi eriolukord näitas, et raamatukogudest saab raamatuid kätte ka kontaktivabalt, oootavad raamatukogud praegu inimesi ikka kohale – nii saab lisaks ka näitusi vaadata ja sõbralikult suhelda.

Kuigi Viljandi valla raamatukogud olid eriolukorra ajal suletud, tegi enamik valla raamatukogude töötajaid sel ajal sisetöid – korrastati riiuleid, andmebaasi ja dokumente,  telliti, võeti arvele ja kanti maha raamatuid ning tehti inventuuri. Sealjuures teenindati võimaluste piires ka lugejaid, jälgides kehtestatud reegleid.

Lugejad said raamatulaenutuste soovid teatada raamatukoguhoidjale ette helistades ning seejärel raamatutele kokkulepitud ajal järele minna. Võimalusel pakuti ka koduteenindust, viies telefoni teel kokku lepitud raamatud lugejatele koduukseni. Kolga-Jaani raamatukogus tõi sellise teenuse osutamine kaasa ka uusi lugejaid – linnadest maale tulnud lapsi ja lapselapsi, kes soovisid kohustuslikku  ja ajaviitekirjandust. 

Vana-Võidu raamatukogu sel moel aga teenindada ei saanud, kuna raamatukogu asub  Viljandi kutseõppekeskuse ruumides ning riigikoolina oli korraldus majas mitte viibida. Tööülesandeid sai teha kodukontorist ning pakuti ka koduteeninduse võimalust uudiskirjanduse lugemiseks.

Kuna eriolukord kestis pikalt ja Viljandi linnaraamatukogu komplekteerimisosakond tegutses kogu eriolukorra aja, said maakonna raamatukogud endistviisi tellida uudiskirjandust ning käia tellitud uute raamatute pakkidel järel.

Külaelanikud rõõmustasid raamatute ja kohtumise üle

„Eredaim hetk, mis eriolukorrast meeles, on see, kui tekkis mure, kuidas külaelanikud ikka kriisi ajal elavad ja kui suur on nende lugemisvajadus. Niisiis pärast uute raamatute kättesaamist helistasin aktiivsematele raamatukogu kasutajatele, uurides, kuidas neil läheb ning kas on huvi uusi raamatuid laenutada, kui viiksin need lugejatele koju kätte. Pakutud võimaluse üle oldi väga tänulikud. Pakkisin raamatud kinkekottidesse ning sõitsin Vana-Võidu külla lugejate kodude juurde. Külaelanikud olid taaskohtumise ja raamatute üle ütlemata rõõmsad!" kirjeldas raamatukogu tööd eriolukorra ajal Vana-Võidu raamatukogu direktor Erika Lond.

Leie raamatukogu direktori Taimi Russki sõnul oli koroonaviiruse perioodil võimalik tajuda lugejate poolset hoolivust ja sõbralikkust. „Teenindasin neid kokkuleppel, olenemata kellaajast ja päevast leidsime alati sobiliku variandi. Enamasti soovisid inimesed ise  raamatut valima tulla ja laenutasid tavapärasemast suuremad kogused," rääkis Russki.

Alates 18. maist on raamatukogudes jälle võimalik kohapeal laenutada ja lehti lugeda, olukord on normaliseerunud ja elu raamatukogudes tavapärane. Kuigi eriolukord näitas, et raamatukogude töö võib toimida ka teisiti – kontaktivabalt – ootavad raamatukogud inimesi ikka lahkelt kohapeale laenutama, näitusi vaatama ja ka niisama suhtlema.

Kadri Kabanen,
kultuurispetsialist

Foto: Erika Lond

Vana-Võidu raamatukogu direktor viis eriolukorra ajal raamatud soovijatele kinkekottides.