« Tagasi

Holstre külaseltsi tunnustati rannaala korrastamise eest

Holstre külaselts sai Holstre järve ujumiskoha puhastamise ja laiendamise eest Viljandimaa kodanikuühiskonna aasta teo  tiitli.

Holstre külaseltsi esindajad võtsid väärika aasta teo tunnustuse vastu 26. novembri vabaühenduste tänupäeva üritusel, mille korraldas Viljandimaa arenduskeskus. Ajalehe Sakala digilehel toimunud rahvahääletusel saavutas Holstre külaseltsi ettevõtmine 480 häälega ka rahvalemmiku tiitli. Aasta külaks kuulutati sellel aastal Metsküla, nominentide hulka pääses ka Kolga-Jaani.

Järjest ärksam küla

Holstre külaseltsi juhatuse liige Marika Kivistik ütles, et Holstre järve ranna-ala korrastamine sai alguse juba kaks aastat tagasi, kui eemaldati võsa ja kohandati randa nii, et ka väikelapsed saaksid ujuda. Järve äärde paigaldati pingid, prügikastid ja õueraamatukogu ning eelmisel aastal uuendati ujumissilda. „Rahvast tuli randa üha rohkem – koht meelitas nii väikseid kui ka suuremaid, kes ei mahtunud enam turvaliselt suplema, ka vetteminekukoht kippus kitsaks jääma. Nii hakkas idanema ujumiskoha laiendamise mõte."

Seltsi juhatuse liige Katrin Kivistik rääkis, et sügiseks valmis külarahva koostööna kümne meetri võrra laiendatud ja puhastatud liivarand. Ujumiskohast välja tõstetud kividest tehti kiviaed ja puhastati ka tuletõrje veevõtukoht. „Täname toetuse eest Viljandi vallavalitsust ja muidugi oma liikmeid, kes aasta teo toimepanemisele kaasa aitasid!" ütles Kivistik.

Marika Kivistik meenutas kogu ettevõtmist aga nii: „Nädalapäevad kopatööd, koormatäied liiva, karastavad sukeldumised sügisvihmas, müttamist poris, nuputamist ja lahenduste otsimist ... Ja nii sündiski kodanikuühiskonna aasta tegu Holstres!" Tema sõnul tõi tunnustus tegijatele rõõmu ja 1000 eurot ranna-ala edasisteks tegevusteks. 

Külaseltsi kuuluv Katrin Reimo lisas, et palju rõõmu on teinud külaseltsi tegemistes just koostöö – toredad inimesed, kes mõtlevad enam-vähem ühes suunas ja on valmis panustama. „Kui inimene, kes ei ole seni üldse kaasa löönud, ütleb ühel päeval: „Tead, ma tulen ka järgmine kord talgutele, sest te olete küla teinud nii ilusaks.", siis saad aru et ajame õiget asja."

Reimole oli aasta teo juures olulisem rahvalemmiku tiitel, sest inimesed ei viitsi hääletada, kui asi korda ei lähe. „Järelikult oleme oma tegemistega inimesi puudutanud ja see võit ei ole võib-olla ainult ujumiskoha puhastamise eest, vaid näitab, et meie tegemised on laiemalt silma jäänud."

Vallavanem Alar Karu nentis, et Holstre küla eristub teistest just aktiivsete tegevuste poolest. „Kui külarahvas ise soovib panustada ja oma elu paremaks muuta, siis nii lähebki. Kui aga külarahvas ei hoia nii palju kokku ega ole aktiine, on küla elu-olu palju vaesem ja vähem erinevaid võimalusi pakkuv."

Meeldiv üllatus

Katrin Reimo sõnul saadi ujumiskoha tööde planeerimise käigus ka teada, et Holstre järves on keskkonnaregistri andmetel III kaitsekategooriasse kuuluva rabakonna (Rana arvalis) leiukoht. Seepärast tuli töö ette võtta just sügise hakul pärast sigimisperioodi lõppemist ja enne talvitumist.

Rabakonna kudu ja kullesed on väga tundlikud saastele ja hukkuvad isegi minimaalse reostusega veekogudes.  „Loodame, et need rabakonnad jäävad meile veel pikaks ajaks elama. Hoiame loodust!" kutsus Reimo üles.

Made Laas,
avalike suhete nõunik

 

Foto: Katrin Reimo

Vabaühenduste päeval võtsid aasta teo tiitli vastu Loit ja Katrin Kivistik ning Margot Suija ja Madis Takel Holstre külaseltsist.