« Tagasi

Entusiastlikud noored jäädvustasid pühapaigad valla kalendrisse

Kolm noormeest saatsid Viljandi valla 2021. aasta kalendrikonkursile fotod Tarvastu kihelkonna pühapaikadest. Kaks neist said oma fotode eest ka rahvusvahelise hiite kuvavõistluse preemiad.

Kui Viljandi valla 2020. aasta kalendrisse pildistasid lummavaid loodushetki Ramsi fotoringi noored, siis 2021. aasta kalendris pakuvad silmarõõmu Joonas Talviku, Hendrik Mändla ja Kevin Kohjuse fotod.

Nende ülesvõtetel on aga ka sügavam mõõde: pühapaigad olid meie esivanematele olulised kohad, millega seondub aastakümnete, kui mitte sadade aastate pikkune pärimus.

Pühakohtade otsimine ja pildistamine

Tarvastu gümnaasiumi õpetaja Sirje Kasendi küsis 2019. aasta sügisel tollal 11. klassis õppivatelt  Timo Lihult ja Reijo Sillalt, kas nad tahaksid teha uurimustööd Tarvastu kihelkonna ajaloolistest looduslikest pühapaikadest, et leida neid paikasid juurde ja koondada nende kohta käivad muistendid.

Poisid olid nõus ja  tegid kohalikega intervjuusid – pärisid pühapaikade asukoha ning nendega seotud mälestuste ja lugude kohta.

Seejärel mindi rataste, autode ja paatidega tuntud ja vähem tuntud paiku otsima. Õpetaja Kasendi kutsus kaasa Joonase, Hendriku ja Kevini, kes tegid  kohapeal pilte. Oktoobris korraldati ka Tarvastu pühapaikadesse hiieretk, kuhu tuli inimesi kogu Eestist (artikkel hiieretkest oli vallalehe novembri numbris).

Poiste ja õpetaja  muljeid kogu ettevõtmisest ja pühapaikade tähendusest saate lugeda kalendri sissejuhatavast tekstist.

Preemiad hiite kuvavõistluselt

Joonas Talvik ja Hendrik Mändla said oma sellel aastal tehtud fotode eest ka tunnustuse. Alates 2013. aastast korraldab Hiite Maja igal aastal kuvavõistluse, kuhu oodatakse pilte pühapaikadest.  Sellel aastal laekus võistlusele üle 700 töö ja välja anti lisaks peapreemiale ka kümmekond eripreemiat.

Joonas Talvik sai oma Tondisaare droonifoto eest, mis läks kalendri tagakaanele, looduskaitse eripreemia. Hendrik Mändla sai Siniallika foto eest tervise eripreemia. Kuna Siniallikas on Paistu, mitte Tarvastu piirkonnas, siis seda pilti ei saanud kalendrisse lisada. Küll aga saate seda imetleda selle artikli kõrval. Kõiki võistlustöid on võimalik vaadata aadressil www.hiis.ee/kuva/2020.

Rõõmu meie uuest vallakalendrist!

Made Laas,
avalike suhete nõunik

 

Foto allkiri:

Tarvastu jõe sillal  (vasakult) fotograafid Joonas, Hendrik ja Kevin ning pühapaikade uurijad Timo ja  Reijo.