« Tagasi

Ennuksemäe metsavendade punkri taastamine on täies hoos

Nautisin 2016. aasta oktoobri lõpus parajasti koos perega oma sünnipäevatorti kui mulle helistas Päästeameti operatiivkorrapidaja ning teatas, et Ennuksemäe metsavenna punker põleb.

Olin juba tund hiljem metsas ja üsna kohe oli selge, et tegemist on süütamisega. 1945. aasta veebruaris suitsetas NKVD metsavennad punkrist välja ning tappis lahingus 7 metsavenda ja 70 aastat hiljem punkri hävimise ajalugu justkui kordus.

Kuus aastat oli Tarvastu Vallavalitsuse ettevõtmisel taastatud punker väga külastatud sihtkoht. Siia jõudis president Ilves, paljud lasteaiarühmad, pered, sõpruskonnad. Punkris ööbiti, külaliste raamat oli tänulikke sissekandeid tihedalt täis. Ning aastaid on inimesed 24. veebruaril leidnud tee Ennuksemäele selleks, et asetada pärg mälestusristi juurde. See traditsioon ei katkenud ka pärast punkri põlengut.

Ennuksemäe metsavendade punkri taastamise soov on vallal olnud aastaid, tähtis on mäletada metsavendade vastupanu nõukogude võimu tulekule, seda just noorsoo isamaalise kasvatuse seisukohast. Punkri taastamise rahastamine on tänaseks peaaegu täielikult kaetud väljaspool valla eelarvet saadavate vahenditega: Salva kindlustushüvitis, nö riigikogu katuseraha, toetus Mulgimaa Arenduskojalt ja lõpuks viimane osa riigi eriolukorra investeeringutoetusest. Ei ole kuidagi põhjendatud 27. jaanuaril volikogus kõlanud väide, et punkri taastamiseks kulub põhjendamatult palju valla maksumaksja raha.

Eesti Vabariigi põhiseaduse preambulas on öeldud, et riik peab tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. Meie kohus on tunda oma ajalugu ja pidada meeles riigi vabaduse eest elu andnud mehi ja naisi. Ennuksemäe punkri taastamine näitab, et me hoolime neist, kes olid valmis oma elu hinnaga eesti rahvuse ja kultuuri säilimise eest võitlema nõukogude võimu vastu.

Tuginedes volikogu otsustele on vallavalitsus asunud punkrit taastama, seekord tuleb ehitus tulekindlam. Silinda Ehitus OÜ on lubanud Ennuksemäe punkri valmis ehitada augusti alguseks.

Hea ülevaate metsavendade saatusest ja punkrist endast annab Facebooki teemaleht „Ennuksemäe punker", kindlasti minnakse 24. veebruaril ka kohapeale mälestusristi juurde pärgi ja küünlaid asetama.

 

Rein Anton                                                        

abivallavanem