Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Heimtali loomestuudio on avatud!

Detsembri esimesel päeval avas kauni Heimtali mõisa kõrval mõisapargi servas oma uksed uus ja hubane Heimtali loomestuudio. Külalised tulid kingituste ning õnnitlustega ja perenaine pani kõik soovijad kohe ka potiketrade taha savitööd tegema. Loomestuudio asutaja Külli Allikvee ütles, et alguse sai kõik sellest, et ta pärast Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli keraamiku eriala lõpetamist enesele püsivat tegutsemiskohta otsis. Koos kursusekaaslase Leili Randjärvega asutati Mulgi savikoda, mis on paljudele kindlasti tuttav kui Loodi ristmiku ääres asuv armas sinise katusega maja, mille uks on sageli külastajatele kutsuvalt lahti. Peagi selgus aga, et kuigi Loodis käib mõnus elu ja seal savikoda ka kindlasti jätkab, siis ruum jääb oma ideede teostamiseks ja suuremate gruppide võõrustamiseks vahel kitsaks. Seega võttis hakkaja naine võimalusest kinni ning soetas oksjonilt endise Heimtali lasteaia hoone, kus ta nägi võimalust oma ideede teostamiseks. Nüüdseks on Leader toetuse abil soetatud 20 potiketra, millel saab korraga meisterdada terve grupp külastajaid. Teadaolevalt on see Eestis ja võib-olla ka Baltimaades suurim ketrade arv ühes loomestuudios ning loomulikult on selle üle väga rõõmsad külastajad, kes ei pea enam oma järjekorda ootama, vaid saavad kõik samal ajal näpud saviseks teha. Potikedral saavad juba päris väikesed lapsed näpuga jutte tõmmata ning toredaid mustreid teha. Samas on sellest vaimustunud ka täiskasvanud, sest pehme ning vormitav savi käte all võib olla lausa meditatiivne kogemus. Pole harvad juhused, kus grupiga kaasas olevad meesterahvad lasevad naistel meisterdada ja hoiavad ise eemale, aga kui pika veenmise peale põlle ette ning savi kätte saavad, siis tegutsevad mõnuga ja tunnistavad pärast isegi, et oli täitsa tore midagi oma kätega valmis teha.

Kui tassid-kausid kedral valmis on tehtud, siis saab neid samas ka põletada ning glasuurida. Kuna kogu protsess võtab aega ja tavaliselt tuleb oma kausi või tassi kättesaamiseks kolm korda kohal käia, siis seda armsamad need pärast on – ikkagi oma kätega tehtud.

Nii Mulgi savikoda kui Heimtali loomestuudio ootavad rõõmsal meelel nii külastajaid kui meisterdajaid ja ka niisama uudistajaid!

 

Kati-Katri Koppel