Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Minu Viiralti tamme lugu

See lugu sai alguse korrast, kui näitasin lastele nõukaaegset Eduard Viiralti albumit. Märkasin, et graafilise lehe "Viljandi maastik" all ilutses aastaarv 1943. Et siis tänavu täitub 75 aastat selle kuulsa töö valmimisest! Seda tuleks vääriliselt tähistada! On ju tamm just Viljandi valla maadel.

Suhtlesin valla ametnikega, kutsusin koolide kunstiõpetajaid tamme koos lastega vaatama, joonistama, käisin oma õpilastega tamme all seda võimast puud lähedalt imetlemas. Augustis pidi peaaegu projekt katkema, kuid tänu Anne Põldsaare positiivsele suhtumisele jätkus mul jõudu jätkata.

Kondase keskuse perenaine Mari Vallikivi oli nõus panema üles valminud töödest näituse. Lõpuks võttis sellest projektist osa kuus kooli - Tarvastu gümnaasium ja õpetaja Küllike Bärengrub, Heimtali Põhikool ja õp. Leili Viinapuu, Paistu Kool ja õp. Antonina Eek, Leie Põhikool ja õp. Epp Barkalaja, Kalmetu Põhikool ja õp. Anneli Valgre ning Holstre Kool allakirjutanuga. Tähtajaks jõudis Kondase keskusesse üle 50 töö, millest Mare Hunt ja Reet Talimaa valisid välja 20. Kakskümmend erinevat, omanäolist, hoole ja armastusega tehtud tööd maitsekalt vormistatud raamides kaunistasid 11 päeva Kondase keskuse näituseruumi. Nii õpilased kui nende vanemad olid üllatunud, kuidas muutub kunstitöö täiuslikumaks ilusasti raamituna.

Avamispäeval, 31.oktoobril, sai iga laps kiituskirja ja DAG Reklaami poolt tükikese pleksiklaasi, et sellele kraapida oma kuivnõela tehnikas töö. Tänukirjad Viiralti tammega said ka õpetajad ja teised õpilased, kelle tööd olid esitatud. Auhinnaks rahastas OÜ Jerver laste töötoa ja ekskursiooni Tartu Trüki- ja paberimuuseumis, kus kraabitud töö said lapsed ise paberile trükkida, Viiratsi Saeveski võimaldas meile lõunasöögi restoranis Aparaat ja Viljandi vallavalitsus toetas sündmust bussisõiduga Tartusse.

Avamine kujunes meeleolukaks oma pidulikkuse, sõnavõttude, regilaulu ja rikkaliku suupistelauaga, mille valmistasid koolides tegutsevad kokandusringid.

Graafika trükkimisega 8.detsembril Tartus puutusid lapsed kokku esimest korda ja said huvitava kogemuse ning teadmise. Ka ekskursioon muuseumis avardas silmaringi ja pakkus põnevust. Samuti oli restorani külastamine mitmetele lastele esmakordne. Meeldiv teenindus, uudne interjöör ja kaunilt kujundatud toidud oli teistsugune kogemus.

Kodukoolis jäid õpilastel veel oma graafilised tööd vormistada. Holstres panin välja trükitud kunstitöödest väikese näituse ja kujundasin mõned jõulukaardid. Pea aasta eest sündinud mõttest sai meeldejääv elamus paljudele.

Suur tänu toetajatele, õpetajatele, lastele ja nende vanematele!

Näitus on veel jaanuaris avatud Heimtali muuseumis

Holstre Kooli kunstiõpetaja

Sirje Kannel