Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Mõeldes väärikatele ja hõimlastele

Porikuu kolmas nädal on kuulutatud hõimunädalaks. Ametlik hõimupäev on alati laupäevane päev, mil meil on kohustus ka oma trikoloor heisata. Hõimupäevadel on soliidne ajalugu. Esmalt hakati neid tähistama Eestis 1931. aastal. Nõukogude ajal traditsioon minetati. Taastulemine oli 1988. aastal. Alates 1991. aastast tähistatakse neid jälle ja seda tänu mittetulundusühingule Fenno-Ugria Asutus.

Oktoober peidab endas veel üht väärikat tähtpäeva – rahvusvahelist eakate päeva. Kunagi ei ole tarvis olnud huvi tunda, millal ja miks see on alguse saanud. Peale väikest infootsingut selgus, et seda päeva tähistatakse 1. oktoobril alates 1990. aastast. Initsiatiiv tuli ÜRO Peaassambleelt. Inglise keeles kannab päev nime International Day of Older Persons. Üks selle eesmärk on tunnustada inimeste panust ühiskonda ja märgata väärikas vanuses inimesi.

Viiratsis aastaid tagasi sündinud kaunis traditsioon tähistada mõlemat päeva korraga. Meie oma rahvaga pidasime pidu 18. oktoobril Viiratsi rahvamajas. Päev sai alguse Teet Lindmaa poolt vahendatud näituse „Mehed, kes naersid" avamisega. Tegemist on kolme kuulsa meistri šaržide ja karikatuuride kokkuvõttega. Viljandimaalt ja Viljandist pärit mehed Evald Reier, Henn Arvo ja Edmund Valtman on andnud huumorimaailma rikastamiseks oma panuse. Näitus on avatud terve novembrikuu ja seda saab vaadata tööpäevadel kella 10-17. Kui nüüd võiks arvata, et huumoriga sai ühele poole, siis nii see tegelikult ei olnud. Pidulisi oli lõbustama sõitnud Küla Karla Hiiumaalt.

Päeva kulminatsioon toimus peo lõpus, kui oma kontserdi andsid mordvalased. Kui eelmisel aastal kuulsime mordva meestelaulu ansamblilt Torama, siis seekord oli põhirõhk naistelaulul, mida vahendas meile Merema ansambel täies koosseisus. Kontserdi käigus pöörati tähelepanu veel  kommetele ja rahvariietele. Ka seda ei juhtu iga päev, et mordva naine tõstab seelikusaba üles ja loeb ära, mitu seelikut tal täna seljas on, ja selgitab, mida tähendavad kõik ehted tema ümber.

Kokkuvõttes oli väga tore ettevõtmine, kus jagus aega isegi naabriga suhtlemiseks kohvitassi taga. Hõimupäevade traditsioonist Viiratsi rahvamajas saab pikemalt lugeda 2020. aastal ilmuvast rahvakultuuri aastaraamatust.

Maire Paju,
Viiratsi rahvamaja juhataja

Fotol: Hõimupäeva kulminatsiooniks oli mordvalaste kontsert.
Foto: Maire Paju