Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Koduõde tuleb appi

SISUTURUNDUS

Eestis on suurepärased haiglad ja parima väljaõppega arstid, kuid ravile saamiseks pikad järjekorrad. Maapiirkondades on perearst kaugel. Kiirabi on üle koormatud, EMO-s tuleb erakorralist abi oodata pool päeva. Eriti raske on eakate ja kroonilist haigust põdevate inimeste olukord. Haiglasse võetakse neid, kellel on paranemislootust, aga näiteks vähihaigega, kes haiglast välja kirjutatud, pole perearstil ega kiirabil midagi peale hakata. Õendushaigla on küll viimane koht, kuhu tahaks sattuda, ja sealgi hoitakse haigekassa kulul vaid 30 päeva. Ka hooldekodu pole raskele kroonilisele haigele õige koht, pealegi ei tee kroonu madratsil pikutamine kedagi tervemaks ega õnnelikuks.

 Ma kahtlen, kas Eesti inimeste eluunistus on veeta eluõhtu vanadekodus. Pigem eelistatakse elada oma armsas kodus nii kaua, kui vähegi võimalik. Kui kodus oleksid kättesaadavad vajalikud hoolekande- ja tervishoiuteenused, võiks isegi raske ja kroonilise haigusega patsient rahulikult kodus olla, kui keegi käiks süstimas, vererõhku mõõtmas, haavandeid hooldamas, sidemeid vahetamas. See pole üldse arsti töö ja ka perearsti õde ei jõua igale poole. Selleks on olemas vastav tervishoiuteenus – koduõendus.

 Koduõde saab aidata haiglast koju saadetud patsiente, liikumisvõimetuid inimesi ja tõsiste probleemidega voodihaigeid, kellel muul viisil abi saamine on raskendatud. Peale süstide ja sidumiste mõõdab õde kodus veresuhkrut, tegeleb põiekateetriga, lamatiste raviga, eemaldab haavaõmblused, teeb taastusravi ja palju muud. Sellist abi võib vaja minna mitte ainult raskel kroonilisel haigel, vaid ka suhteliselt tervel ja noorel inimesel ajutiselt pärast haiglaravi. Koduõed läbivad koolituse, mis võimaldab neil haige seisundit hinnata, panna õendusdiagnoose ja otsustada, kas patsient vajab mingit muud tervishoiuteenust, nagu eriarsti konsultatsiooni või haiglaravi. Muidugi saab koduõelt professionaalset nõu, kuidas patsienti kodus hooldada ja temaga toimetada.

 Koduõenduse eest tasub 100% haigekassa. Patsiendi omaosalust, nagu hooldushaiglas, ei ole. Praegu on koduõendus olemas peaaegu igal pool üle Eesti, nii linnas kui maal, ainult inimesed ei oska küsida. Koduõendusteenusele pääseb arsti saatekirjaga. Oma perearstilt peaksite saama infot, kas teie kodukohas on koduõdesid. Sama võib küsida ka haigekassa klienditelefonilt.

 Kui eriarstile pääsemist ei jõua ära oodata, kiirabi ei aita ja perearst on kaugel, siis võib olla just koduõde see, kes teid aitab.

Viljandi vallas pakub koduõendusteenust OÜ TNP Konsultatsioonid. Lisainfo tel 55602892.