Viljandi Valla Teataja
« Tagasi

Ettevõtlusnädalal said valla ettevõtted kokku ettevõtluskohvikus

Kust sai alguse ettevõtluskohviku idee? Aktsiaseltsi Oskar turundusjuht Ain Pedak tuli vallamajja abivallavanema Ene Saare juurde ja tegi ettepaneku otsida koostöökohti. Sellest kasvaski Ene Saarel välja mõte tuua oma valla ettevõtjad ettevõtlusnädalal ennast linnaruumi reklaamima. Ja miks mitte teha seda, luues sügisõhtul muusikaga ja suupistetega kohvikumeeleolu?

Vallavalitsus on igal eelneval aastal ettevõtlusnädalal koos Viljandimaa Arenduskeskusega ettevõtjatele infotunni või ettevõtete külastuspäeva teinud. Püüdsime nüüd midagi uut ette võtta.

Ettevõtluskohvikus tegid ettevõtete ja külastajate õhtu mõnusaks Saarepeedi muusikud ja Viljandi Kutseõppekeskuse noored, kes pakkusid müügiks kohvi ja suupisteid.

Vihmane ilm ei toonud kindlasti nii palju külastajaid telki, kui lootsime, kuid sellest hoolimata oli  tore, et grupp valla ettevõtjaid sai kokku , tutvustas oma tooteid ja sai üksteise kaupa uudistada. Telgis esitlesid end kokku 11 ettevõtet. Tutvustan neist mõnda.

Aktsiaseltsi Oskar sortimendis on delikatess-singid, vorstitooted, tarrendtooted ning erinevad grill-lihad ja -vorstid. Märksõnadeks on isuäratav välimus, väga head maitseomadused ja käepärane pakend. Kõrge kvaliteedi tagab kaasaegne tehnoloogia.

BM Trade osaühing on tuntud kui Viiratsi angerjafarm. Eestis tegutseb kolm angerjakasvandust. Viiratsi lähedal tünnides kasvab sadu tuhandeid angerjaid vihmaussisuurustest läbipaistvatest maimudest kuni suurte usse meenutavateni. Ettevõte on jõudnud ka välisturule. Müüakse suitsuangerjat, erinevaid konserve. Kaup on müügil ka Jaani lihapoes.

Võrtsjärve kalurid väärindavad Võrtsjärve kala, kalemehed teevad paadiretki. Sortiment sõltub püügiajast. Aukohal on angerjas, mida tutvustatakse kui Võrtsjärve toidupiirkonna ühte komponenti ja maitseelamust. Sageli pakutakse valla külalistele angerjasuppi, mida keedavad suurepäraselt Valma Külamaja perenaine Anne Schwede ja paljud kalurid. Tihti on angerjasupp  ja suitsukala  eineks kalepurjekatel Paula, Liisu ja Laura, millega korraldab  sõite Võrtsjärvel MTÜ Kaleselts. Võrtsjärve kalurid pakkusid telgis angerjasuppi ja kalakotlette.

Populaarne oli väikeettevõte Knat (Kärma talu), kelle tegevusalad on mesindus, mahe lambakasvatus ja käsitöö. Tänu puutumatule ja puhtale looduskeskkonnale tegeldakse peamiselt mesindusega. Perenaine Sigrid tegeleb käsitööga ning juhendab käsitööringe, talle meeldib oma oskusi teistega jagada. Telgis pakkus OÜ Knat  mett,  lambalihast suitsuvorsti ja  kodust tallemaksa pasteeti.

Teiseks  üllatavaks väikeettevõtteks oli pereettevõte Lohu Farm, mis alustas tegevust 2018. aastal. Tegevusaladeks on meesaaduste tootmine ja küüslaugu kasvatamine. Telgis pakkus Lohu Farm marineeritud küüslauku ja  mett ning küüslauku.

Osaühingu Greenmount Group kaupa tuldi uudistama tänavalt, sest inimesed teavad  selle ettevõtte maitsvaid ja tervislikke tooteid. Põllumajandusega tegelev väikeettevõte tegutseb Võistre külas ja on teinud koostööd Polli Aiandusuuringute Keskusega, mis on suurpärane koostööpartner väikeettevõtjatele nii toodete väljaarendamiseks, koostise laboriuuringuteks, kui toodete pakendamiseks. Telgis pakkus  ettevõte mahemustsõstra mahla,   suhkruta maasikamahla ja maasikapüreed.

Osaühing Ekowize tegeleb Särgibossi kaubamärgi all eestikeelse kujundusega särkide ja lasteriiete ning reklaamrõivaste trükkimise ja turustamisega. Valikus on nii vahvaid lööklausetega kui ka südamliku ja rahvusliku sõnumiga tooteid.   Ollakse toeks paljudele väiksematele ettevõtetele, pakkudes paindlikku teenust reklaamrõivaste soetamisel, koostööpartneriteks on ärirõivastele tootjad üle Euroopa. Telgis tutvustas Ekowize oma T-särke, pusasid, fliise, jopesid ja lasteriideid.

Külaliseks oli Andrus Liigus naabervalla Kirivere külast. Ta peab põnevaks puidutööd ja õpetab seda ka noortele. Oma hobi on ta edasi arendanud ja kasutades spetsiaalset arvutiprogrammi suudab valmistada isikupäraseid kingitusi. See on hea näide, kuidas hobi võib kunagi kasvada väikeettevõtteks.

 Reporterina oli telgis abiks Romet Koser, telgis liikusid ringi  Viljandimaa Arenduskeskuse ettevõtlusega tegelevad konsultandid Kaja Lääts ja Tiina Pitsenko,  vallavolikogu   esimees Kaupo Kase,  eelarve- ja majanduskomisjoni esimees Kalevi Kaur, abivallavanemad Rein Anton ja Ene Saar, avalike suhete nõunik Made Laas.

Oma tegevusest rääkisid Mulgimaa Arenduskoja meetmespetsialist Raili Uibopuu ja Võrtsjärve Ühenduse tegevjuht Karl  Õmblus.

Oma kooli esindas Viljandi Kutseõppekeskuse  täiendusõppe osakonna juht Kadri London.

Kohviku külalisteks registreerunute vahel viidi läbi  loosimine, mille tarbeks  ettevõtjad olid välja pannud loosiauhinnad.

Tegemist oli esimese sellelaadse katsetusega, mida ilm ei soosinud. Selge on aga see, et ettevõtjad, eriti väikesed pereettevõtted, ootavad vallalt  tähelepanu ja neil on põhjust oma toodete üle uhke olla.

Ettevõtjate mõtted, ettepanekud ja head ideed on oodatud aadressile viljandivald@viljandivald.ee. Püüame neid koostöös ellu viia.

Tänan ettevõtteid, kes  end telgis esitlesid, ja  asutusi, kes ettevõtjatele infot jagasid, Saarepeedi pillimehi,  Mark Oravat, kes aitas telki  terrassilampidega soojendada, Vahur Rohti aktsiaseltsist Lavad ja Telgid, kes meile katust ja laudu pakkus. Uute kohtumisteni!

 

Ene Saar,

ettevõtluskohviku vallapoolne korraldaja