« Tagasi

Tarvastu jutud said raamatukaante vahele

Detsembri lõpus esitleti Tarvastus mulgikeelset jutukogu „Ämäriguaa luu. Tarvastu". Kaante vahele on kogutud 35 lugu ja muinasjuttu, mis on 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi algul Tarvastu kihelkonnast üles kirjutatud.

Need on ajaproovile vastu pidanud lood, mida inimesed on kodudes põlvest põlve edasi andnud ja mis on viimaks Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi jõudnud. Muidugi on sarnaseid lugusid jutustatud ka mujal Eestimaal ja kaugemalgi. Seetõttu ei saa öelda, et need lood on Tarvastust alguse saanud. Mida parem lugu, seda kaugemale tema variandid levinud on.

Raamatu pealkiri osutab hämarikuajale, mida peeti vanasti, kui majades veel elektrivalgust polnud.  See oli aeg, mis jäi päevaste valge aja tegemiste ja õhtuste toimetuste vahele. Tuld veel üles ei võetud, istuti pereringis, räägiti lugusid, küsiti üksteiselt mõistatusi ja arutati ilmaasju. Nii tõmmati hinge, anti nooremale põlvkonnale õpetust ja jutustati vanu lugusid. Üks väike osa neist hämarikuhetkedel Tarvastu mail kõneldud lugudest ongi nüüd raamatuks saanud.

Raamat on ilus ja värviline, pildid on lugude juurde joonistanud Mulgi aabitsa illustreerimisega tuntuks saanud kunstnik Ülle Rosenberg.

Jutud korjas kokku ja pani ilusasse mulgi keelde Kristi Ilves, kel on plaan teha selline murdekeelne muinasjutukogu kõigi viie Mulgimaa kihelkonna kohta. Raamatu andis välja Tarvastu Muuseumi Sõprade Selts. Mulgimaa pärimuskultuuri programmi toel sündinud raamatut saab osta Tarvastu raamatukogust ja Viljandi muuseumist. 

 

Aili Anderson,

Tarvastu raamatukogu direktor