Viljandi Valla Teataja

Tarvastu käsitöökoja tegusad kümme aastat

Reedel, 25. jaanuaril tähistas Tarvastu käsitöökoda juba kümnenda tegutsemisaasta täitumist. On suur rõõm näha, et kunagisest väsinud olemise ja viltuse katusega lagunevast aidast on saanud hubane hoone, mis on täidetud elava tegutsemisega. Käsitööhuvilised naised ja nüüd juba ka mehed toimetavad seal iga päev ning aina loovad oma kätega uusi ilusaid esemeid.
Käsitöökoja avaral esimesel korrusel saab korraldada nii koosolekuid kui kontserte, valgusküllasel teisel korrusel on ruumi kangastelgedele ning kõik tarvilik peenema näputöö tegemise tarvis.

Sünnipäeva tähistamine algas aga hoopis Tarvastu raamatukogus näituse avamisega. Seekord on väljapaneku teemaks poolikud tööd ja näha saab ka töövahendeid, näiteks kaarusharki, millega tehakse kaaruspaela, ja motiive vardakoti valmistamiseks. On päris huvitav teada saada, mil moel ja milliste vahendite abil kaunis käsitöö sünnib.

Sünnipäevaprogramm jätkus juba käsitöökojas, kus perenaine Riina Salm tänas kõiki tublisid naisi, kes käsitöökojas koos käivad ning kellest on kujunenud üksteist innustav ning kokkuhoidev sõpruskond. Kümne aasta jooksul läbitud kursustel on valmistatud pea kõik Mulgi rahvarõivakomplekti kuuluvad esemed. Koos on lükitud klaashelmestest keesid, punutud paelu, kootud vöid ning rahvarõivaseeliku triiburiideid. Loomulikult on valminud veel särgid, tanud, põlled, sukad. Eelmise aasta suurim projekt oli pikk-kuue ehk Mulgi kuue valmistamine, mida käis juhendamas Silvi Allimann Tartust. Naerdes leiti, et pastelde tegemiseni pole veel jõutud, kuid sellegi võib plaani võtta. Kangastelgedel kudumiseks on lausa järjekord paika pandud ning seal osatakse teha ja juhendada nii kaltsuvaipade kui ka peenemate villaste vaipade ning linaste kangaste tegu. Käsitöökojas tegutsejate hulgas on suisa kümme naist, kes oskavad kirivöid valmistada ja seda kunsti ka teistele õpetada.

Peomeeleolu hoidis üleval Priit Oks vaimukate lauludega ning viktoriiniküsimustele vastamine valmistas elevust ja tegi nalja. Siinkohal üks näide: Mõista, mõista mis see on – vihma kardab, pakast ei karda? Õige vastus on loomulikult kasukas!

Õnnitlejad soovisid Tarvastu käsitöökojale pikka ning sisukat tegutsemisaega. Kel huvi endale kandmiseks või kingikotti panemiseks nobedate näppude alt tulnud käsitööd soetada, siis valik esemeid ootab Tarvastu käsitöökojas. Samuti on kõik huvilised alati oodatud ise käsitööd tegema ja sellekohast nõu küsima.

Kati-Katri Koppel