Jüri Jaakson oli inspireeriv isiksus

Näituse „Jüri Jaaksoni sünnist 150 aastat" avamisel ütles Eesti Panga muuseumi kuraator Siiri Ries, et Jüri Jaaksoni elu on hea näide sellest, kuidas igaühest, ka lihtsast talupoisist, võib saada riigile oluline isik, kui on õnne, pealehakkamist ja julgust.  

 

„Jüri Jaaksonil oli elus õnne ja tal oli toetajaid rasketel hetkedel. Ta oli mees, kes kunagi ei jätnud oma abistajatele tasumata. Ta abistas majanduslikult oma vennapoega, esimest eestikeelset matemaatikaprofessorit Hermann Jaaksonit hariduse omandamisel ja Hugo Treffnerit," kõneles Ries. „Ta oli isiksusena hästi inspireeriv."  

 

Jaaksonil oli oluline roll koostöövalitsuse moodustamisel, Eesti keskpanga rajamisel, Eesti krooni kasutusele võtmisel ja pangakontorite rajamisel üle Eesti. „Tema tegevuse märke on näha ka tänapäeval. Tänu tema tarkusele säilis mingi osa Eesti Panga kullast ja tänu sellele saime 1992. aastal kattevaraga tagatud Eesti krooni," ütles Ries. 

 

Mälestused Jaaksonitest 

 

Jüri Jaaksoni mälestusüritusel viibis ka tema vennapojatütar Laine Must (83), kes on samuti sündinud Jaaksonite talus Kokaviidikal. „Te mõelge seda vanapapit, Jüri Jaaksoni isa, keda mina pole kohanud. Ta pani oma mõlemad pojad Tartusse õppima!" 

 

Laine Mustal Jüri Jaaksonist mälestusi pole, sest ta alles sündis siis, kui Jüri käis viimati sünnitalus. Küll mäletab ta oma isa Jaani venda Hermanni 

 

„Minu isa austas ja armastas oma vanemat venda väga. Hermann oli väga aus ja sõnapidaja inimene. Ta vihastas elus vaid korra. Keegi süüdistas, et onu on midagi valetanud või kõrvale tõstnud. Isa rääkis, et see oli hirmus, kuidas ta vend siis vihastas! Ta oli nii aus ja õiglane."  

 

Vennad olid lühikest kasvu, meeter seitsekümmend sentimeetrit pikad.  Hermann oli väike, ümmargune ja lonkas, sest oli lapsena hobuselt maha kukkunud. Üliõpilased kutsusid teda nullukeseks," meenutab Laine Must. 

 

Kui Hermann õppis matemaatikat, siis Linda isa Jaan õppis Tartu Ülikoolis majandust ja oli aastatel 19241934 õpetaja Olustveres.  

 

Näitus Jüri Jaaksoni elust ja tegevusest on Saarepeedi koolis üleval veebruari lõpuni ja seda saavad vaadata kõik huvilised koolipäeviti. 

 

Autor: Made Laas, 

toimetaja 

 

Pildi allkiri: Jüri Jaaksoni näituse avas Eesti Panga muuseumi kuraator Siiri Ries (vasakul). Keskel Saarepeedi kooli direktor Ave Orav, temast paremal Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak ja Jüri Jaaksoni vennapojatütar. Laine Must.