Sündmusterohke Eesti Vabariigi aastapäev Leie Põhikoolis

„Mu isamaa mu õnn ja rõõm…". Nende sõnadega algab Leie Põhikooli aktus ja ühtlasi päeva kõige pidulikum osa. Silmanurgast on näha lipumasti heisatud sini-must-valget lippu lehvimas ja südant valdab meeliülendav tunne. Sel hetkel on tahtmine olla oma riigi, kogukonna ja lähedaste jaoks veelgi parem liige-kodanik, kes mõtleb laiemalt, kui ainult oma ruutpesa piires.

Eesti Vabariigi aastapäeva pidustused algasid Leie kooli õpilaste jaoks juba 21. veebruaril hommikul kiirtrükivõistlusega. Võistlust hinnati eraldi erinevates kooliastmetes, valides välja kolm kiiremat trükkijat. Trükivõistluse läbiviimiseks kasutati ilmselt paljudele tuntud õppemängu „Klahvu", mis on vabalt kättesaadav internetikeskkonnas pelala.net. Klahvu on kümnesõrme-süsteemis kirjutamist arendav mäng, mida võib mängida koos sõpradega või ka üksi, lausete sisestamiskiiruse peale. Kes jõuab esimesena 40 lauset valmis trükkida, ongi võitja. Mäng näitab, milliseid klahve ning milliste näppudega tuleks vajutada ja sellest tuleks kiiruse arendamisel kindlasti kinni pidada. Oma sõrmi ei ole soovitatav seejuures vaadata, tuleks jälgida ainult ekraani. Vasakul pool tulbas kuvatakse mängu lõpus sisestamise kiirust ja lausete arvu, mida õpilane selle aja jooksul jõudis sisestada. Stardipauk Leie koolis anti õpilastele korraga kätte ja edasi oli kuulda ainult kiiret klahviklõbistamist. Tulemusi vaadates tuleb tunnistada, et õpilased on väga osavad trükkijad ja nii mõnigi õpilane võib sekretäridele silmad ette teha.

Pärast kiirtrükivõistlust mängiti meeskondlikult aulas suurel ekraanil Kahoot´i Eesti Vabariigi ajaloo teemal ja pärast seda asutigi päeva pidulikuma osa aktuse juurde. Nagu juba alguses juttu oli, algas aktus hümni laulmisega ja sellele järgnes Leie kooli direktori Eero Plamuse pidulik kõne. Mudilaskoor esitas klaverisaatel isamaalisi laule ja õpilased lugesid omaloomingulisi luuletusi kodumaast - Eestist. Luuletustest jäi läbivalt kõrvu eesti ilma teema, mida kandis ilmselt igatsus pehme, valge lume järele. Aktuse lõpetasid 7. Ja 8. klassi poisid, Lauri Pigul, Rasmus Enders ja Rando Raadik, kes esitlesid enda poolt ettevalmistatud ettekandeid Eesti vabadusvõitlusest ja selle ajaloolistest sündmustest.

Koolipäev lõppes piduliku lõunasöögiga, mis ei jäänud sugugi alla presidendi vastuvõtu lauale. Õue minnes piiluti veel silmanurgast, et kas vahepeal on ilmataat ehk meile lund saatnud. Aga kus sa sellega – lumememmede tegemise väljavaateid pole paista. Sel hetkel ei oska veel keegi aimata, et ka vastlapäev tuleb mööda saata „mustalt". Lumi tuleb taevast alla alles siis, kui keegi enam ei loodagi.

 

Autor: Epp Barkalaja

Pildi allkiri: Rando Raadik oma ettekannet esitamas

Autor: Epp Barkalaja