Kuidas valmis multifilm „Püüa kinni – ära maga!“

Kohe kui kuulsime, et osaleme Heino Parsi nimelisel animafilmifestivalil ning teemaks Citius, Altius, Fortius, tuli mulle silme ette jooksuvõistlus.

Kui olime Lepatriinu rühma lastega tegelased, võitja ja põhisisu välja mõelnud, tekkis lastel küsimus, kuidas üldse multifilmi tehakse? Tõin rühma vajalikud vahendid – fotoaparaadi ja statiivi, ning rääksin, kuidas neid kasutada.

Aeg hakata tööle

Esimesena sai tehtud taust. Panime paberi alla papist välja lõigatud puud, pilved ja päike ning värvisime need kriidiga ära. Sellest tööst olid lapsed vaimustunud ning mitu õhtut järjest kasutasime sama meetodit oma joonistuste tegemiseks.

Järgmiseks printisin välja tegelased. Värvisin ühe pildi näiteks ette ning lapsed pidid ise värvima teised tegelased.

Valisime välja ühed tegelased, keda multifilmis kasutada (nii jäi lastele tunne, et kõigi nende omasid kasutasime ning õnnetuna ei tundnud end keegi). Tegelased lõikasime välja koos õpetaja abiga, et oleks võimalikult täpselt lõigatud. Tahtsime, et lõputiitrites tuleksid välja ka laste nimed, kes osalesid multifilmi teostamisel. Kõik lapsed said proovida oma nime kirjutada.

Kätte jõudis pildistamise päev. Mõni laps pelgas esialgu ning ei julgenud toolile astuda, et paremini ulatada fotoaparaadil nupule vajutada. Aga kõik lapsed said teha mõne pildi, kes tahtis ka mitu korda.

Naljakas oli see, et esialgu kui hakkasime pildistama, siis lapsed olid hästi vaikselt ning sosistasid, sest nad kartsid, et nende hääl jääb multifilmi. Selgitasin neile, et me teeme pilte, mitte videot. Kohapeal tekkis idee, et karu võiks koperdada ning kukkuda. Multifilmi saime üles pildistatud ühe päevaga.

Viimane etapp

Hakkas järgmine keeruline samm. Võtsin lapsed osade kaupa arvuti juurde ning näitasin missuguseid vahendeid on vaja, et multifilmi kokku monteerida. Vaatasime ja tutvusime programmiga.

Mõned lapsed püsisid päris pikalt kõrval ning jälgisid minu tööd. Multifilmi lõpetasin sel ajal, kui lapsed magasid. Nad võisid voodist kuulda erinevaid helisid ning see tekitas nendes huvi. Ärgates ning riietudes oli pisike elevus sees, sest eelnevalt mainisin, et multifilm sai valmis.

Enne õhtusööki vaatasime kõik koos enda kunstiteost ning lapsed olid nii rõõmsad, sest olid meie multifilmiga väga rahul ja mis salata, mina õpetajana ka.

Kõik meie lasteaia nelja rühma poolt tehtud multifilmid on leitavad Youtube`ist „Viljandi valla lasteaed Päikesekiir" kasutaja alt.

 

Autor: Janne Širikova,

Päikesekiire lasteaia õpetaja

Foto: Annely Ariva

Foto allkiri: Ruben Jakubelovitš leidis samuti, et filmi tegemine on põnev.